Back to top


16.09.2020

Poizvedba o interesu za vpis v Program za pridobitev pedagoško-andragoške izobrazbe za predavatelje višjih strokovnih šol (VIŠ)

Če ste zainteresirani za vpis v Program za pridobitev pedagoško-andragoške izobrazbe za predavatelje višjih strokovnih šol (VIŠ) v študijskem letu 2020/21, vas naprošamo, da do vključno 20. septembra 2020 na ursa.gruden@ff.uni-lj.si pošljete naslednje podatke: ime in priimek, naslov, e-naslov, mobilno številko in naziv višje strokovne šole.


O morebitni izvedbi vas bomo obvestili.



16.09.2020

Zahvala za sodelovanje v anketi in obvestilo - pedagoški proces v zimskem semestru 2020/21


Spoštovane študentke, spoštovani študenti zgodovine,

v imenu Oddelka za zgodovino se vam zahvaljujem za množično sodelovanje v anketi v zvezi z izvajanjem pedagoškega procesa na našem oddelku v zimskem semestru 2020/2021. Vaši odgovori, komentarji in predlogi so bili zelo v pomoč. Načrt izvajanja pedagoškega procesa bo še ta teden objavljen na spletni strani oddelka (način oz. kraj izvedbe, prilagoditve), tako da boste lahko na trdnih osnovah začeli načrtovati, kje boste v naslednjih mesecih. Skušali smo upoštevati vaše želje in predloge, sploh tiste, da naj za vse vsaj del procesa poteka na fakulteti. Z možnostmi smo zelo omejeni, trudili smo se po svojih najboljših močeh. S podrobnostmi (začetki predavanj, seminarjev in vaj, povezave do spletnih predavalnic) vas kot običajno seznanimo ob začetku študijskega leta. Prosimo, da se do takrat na spletni strani fakultete seznanite s vsemi internimi pravili in priporočili za preprečevanje okužb z novim koronavirusom.

 

S spoštovanjem,

doc. dr. Dušan Mlacović

predstojnik Oddelka za zgodovino



15.09.2020

Lektorat Katalonščine od februarja 2021 naprej


Saj ni res, pa je!

Od februarja 2021 se na Filozofski fakulteti v Ljubljani spet lahko učite katalonščino!

Pouk bo potekal ob ponedeljkih (13.00-14.30) in ob sredah (15.30-17.00).

Tečaj je namenjen vsem študentom UL.

Prijavite se pa lahko na: manuela.volmajer@ff.uni-lj.si

Se vidimo 2021!

 

--

Us ho creieu o no, a partir del febrer 2021 podreu aprendre català a la Facultat de Filosofia a Ljubljana!

Les classes tindran lloc cada dilluns (13.00-14.30) i dimecres (15.30-17.00).

El curs està destinat a tots els estudiants de la UL.

Apunteu-vos-hi: manuela.volmajer@ff.uni-lj.si

Fins 2021!

SLIKOVNO GRADIVO



14.09.2020

Razstava Pastelna sreča(nja)

Vabljeni na odprtje razstave ilustracij Pastelna sreča(nja) avtorice Klare Pogačar. Odprtje razstave bo v ponedeljek, 14. septembra 2020, ob 11.00 uri v 5. nadstropju Filozofske fakultete.


Klara Pogačar je študentka Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete. Razstava bo na ogled do 16. oktobra 2020.

SLIKOVNO GRADIVO



14.09.2020

Zasl. prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek prejela Priznanje za življenjsko delo na področju raziskovanja vzgoje in izobraževanja

9. septembra 2020 sta Pedagoški inštitut in Slovensko društvo raziskovalcev na področju edukacije zasl. prof. dr. Ljubici Marjanovič Umek podelila Priznanje za življenjsko delo na področju raziskovanja vzgoje in izobraževanja.


Priznanje je prejela v okviru 5. znanstvene konference z naslovom Raziskovanje v vzgoji in izobraževanju.

Iskrene čestitke!

 

Več

SLIKOVNO GRADIVO



11.09.2020

Informativni dan za izpopolnjevanje iz bibliotekarstva

V ponedeljek, 14. septembra 2020, bo od 16.30 ure dalje potekal informativni dan za študijski program za izpopolnjevanje iz bibliotekarstva (ŠPIK) prek spleta.


Študijski program je namenjen: učiteljem, ki nameravajo delati ali že delajo v šolskih knjižnicah – prijavijo se v smer programa ŠPIK: Izpopolnjevanje iz bibliotekarstva za šolske knjižničarje (ŠPIK-Š), in zaposlenim v knjižnicah, ki morajo opraviti bibliotekarski izpit – prijavijo se v smer programa ŠPIK: Izpopolnjevanje iz bibliotekarstva za bibliotekarski izpit (ŠPIK-B).

Več informacij o programu in prijavi ter povezavo za udeležbo na informativnem dnevu najdete na spletni strani FF.

SLIKOVNO GRADIVO



11.09.2020

Ponovni vpis - odpiranje vpisnih listov


V tajništvih oddelkov bomo preverjali pogojev za ponovni vpis v letnik in pripravili vpisne liste. Študenti oddelka za romanske jezike in književnosti, ki se boste želeli ponovno vpisati v isti letnik (ponavljati letnik), mi to sporočite po e-pošti na manuela.volmajer@ff.uni-lj.si



09.09.2020

Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji - honorarni sodelavec / ka


V okviru projekta Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji, ki ga izvajamo na Oddelku za azijske študije FF UL, iščemo honorarnega sodelavca ali sodelavko za projektno delo na digitalizaciji muzejskih zbirk. Sodelovanje obsega krajše usposabljanje za delo s programsko opremo za izdelavo 3D modelov na Tehniški univerzi v Gradcu.  

 

Zaželjeni profil kandidata oziroma kandidatke:
- doktorski študent/ka ali mlajši raziskovalec/ka tik po doktoratu
- smisel za delo z računalniškimi programi
- zanimanje za arhitekturo in umetnost 

 

Zainteresirani kandidati oziroma kandidatke pišite na e-naslov: natasa.vampeljsuhadolnik@ff.uni-lj.si 



09.09.2020

Izvedba študijskega leta 2020/2021 na Filozofski fakulteti

Filozofska fakulteta UL bo novo študijsko leto izvedla v kombinirani obliki v fizičnem in virtualnem prostoru.


Filozofska fakulteta UL bo novo študijsko leto izvedla v kombinirani obliki v fizičnem in virtualnem prostoru.

Če ne bo prišlo do spremembe epidemiološke situacije glede covida-19, bo del študijskih obveznosti izveden prek spleta (Zoom), za kar bodo študentke in študenti potrebovali ustrezen dostop do internetne povezave ter računalnik, kamero in mikrofon, del obveznosti pa bo izveden na fakulteti, zato bo nujna tudi fizična prisotnost študentk in študentov v prostorih fakultet



09.09.2020

Rostoharjevi dnevi 2020: Psihološki pogledi na pandemijo COVID-19

Oddelek za psihologijo Filozofske fakultete vabi k udeležbi na srečanju Rostoharjevi dnevi 2020: Psihološki pogledi na pandemijo COVID-19, ki bo preko spleta (preko aplikacije Zoom) potekalo 24. in 25. septembra 2020.


Organizatorji letošnje Rostoharjeve dneve posvečajo izbruhu koronavirusne bolezni, ki je pustila močan pečat na vseh področjih našega življenja. Želijo si, da se strokovna in širša javnost seznanita z izsledki raziskav in s primeri dobrih praks pri soočanju z izzivi, ki jih prinaša izbruh COVID-19. Letošnji Rostoharjevi dnevi so tako namenjeni slovenskim psihologom in strokovnjakom s sorodnih področij, študentom psihologije ter širši javnosti, da si izmenjajo raziskovalne izkušnje in nova spoznanja ter se seznanijo z izsledki raziskav in s primeri dobrih praks pri soočanju z izzivi, ki jih prinaša izbruh COVID-19.

24. septembra 2020 bodo popoldne namenili predstavitvi izsledkov raziskav, z različnih področji, v katerih so avtorji naslovili izbruh koronaviruse bolezni.  

25. september 2020 pa bo namenjen izmenjavi dobrih praks s strokovnjaki. V okviru treh okroglih miz bomo naslovili področja šolstva, dela in duševnega zdravja.  

Podrobnejši program, skupaj s povzetki prispevkov in krajšimi opisi okroglih miz, lahko najdete na tej povezavi.

 

Dodatne informacije o srečanju pa lahko najdete na tej povezavi.

 

Udeležba na srečanju je brezplačna, vseeno pa  za lažje načrtovanje spletne konference prosijo, da svojo udeležbo potrdite do 20. septembra 2020 na povezavi. Povezava za udeležbo na konferenci bo objavljena po zaključku prijav in prijavljenim posredovana tudi po e-pošti. 

 



08.09.2020

Digitalna identiteta in uradna oblika komuniciranja na FF

 Z oktobrom 2020 bomo na FF za lažjo in bolj učinkovito komunikacijo s študenti, vzpostavili komunikacijo izključno preko e-naslova študenta, ki se kreira s prevzemom digitalne identitete in ima obliko ab1234@student.uni-lj.si.


 

Obveščamo vas, da bomo predvidoma z oktobrom 2020 za lažjo in bolj učinkovito komunikacijo s študenti, vzpostavili komunikacijo izključno preko e-naslova študenta, ki se kreira s prevzemom digitalne identitete in ima obliko ab1234@student.uni-lj.si.

Dostop do predala e-pošte je možen preko naslednje spletne strani: mail.google.com/a/student.uni-lj.si.

Prijava: možna le z digitalno identiteto - uporabniškim imenom in geslom, ki ju uporabljate na UL (primer: http://www.pef.uni-lj.si/typo3conf/ext/rs_linklayout/res/link_mailto.gif ab1234@student.uni-lj.si)

Na tej spletni strani si lahko ustvarite e-naslov v obliki ime.priimek@student.uni-lj.si. Opozarjamo pa vas, da v vaš elektronski nabiralnik vedno vstopate samo z uporabniškim imenom oblike ab1234@student.uni-lj.si.



08.09.2020

Konferenca Jezikovne tehnologije in digitalna humanistika

Zaradi pandemije covida-19 bo letošnja konferenca Jezikovne tehnologije in digitalna humanistika potekala v virtualni obliki. Konferenca je za vse udeležence brezplačna, je pa zaradi lažje organizacije obvezna prijava.


Zbornik konference in posnetki predstavitev sprejetih prispevkov bodo objavljeni vnaprej, med konferenco pa bodo v okolju Zoom organizirali moderirane tematske diskusije v živo, na katerih bodo registrirani udeleženci lahko zastavljali vprašanja in komentirali prispevke. 24. in 25. septembra 2020 se bosta tako predstavila dva vabljena predavatelja iz tujine ter avtorji 21 rednih in petih študentskih prispevkov, ki so jih uvrstili v štiri tematske sklope: Jezikovne in govorne tehnologije, Jezikovni viri, Korpusna analiza in Digitalna humanistika in pedagogika. V sklopu konference bodo priredili tudi panel Razvoj slovenščine v digitalnem okolju, ob zaključku nagradili najboljši študentski prispevek, po konferenci pa sledi še redni letni občni zbor Slovenskega društva za jezikovne tehnologije.

 

Urnik konference

SLIKOVNO GRADIVO



07.09.2020

Oddelek za azijske študije FF UL išče honorarnega sodelavca/ko za projektno delo


V okviru projekta Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji, ki ga izvajamo na Oddelku za azijske študije FF UL, iščemo honorarnega sodelavca ali sodelavko za projektno delo na digitalizaciji muzejskih zbirk. Sodelovanje obsega krajše usposabljanje za delo s programsko opremo za
izdelavo 3D modelov na Tehniški univerzi v Gradcu.  

 

Zaželjeni profil kandidata oziroma kandidatke:
- doktorski študent/ka ali mlajši raziskovalec/ka tik po doktoratu
- smisel za delo z računalniškimi programi
- zanimanje za arhitekturo in umetnost 



07.09.2020

Posvet GISS2020 - vabilo na dogodek


Spoštovane in spoštovani!

 

Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU vas v sodelovanju s Filozofsko fakulteto UL, Fakulteto za gradbeništvo in geodezijo UL, Zvezo geografov Slovenije in Zvezo geodetov Slovenije vabi na simpozij Geografski informacijski sistemi v Sloveniji. Letošnji bo že 15. po vrsti, organiziran pa bo v sredo, 30. 9. 2020, v Ljubljani (Atrij ZRC SAZU, Novi trg 2).

Program predavanj in informacije o kotizaciji najdete na spletnem naslovu:

http://giss.zrc-sazu.si .

Prijavite se lahko na spletni strani

http://giss.zrc-sazu.si/PRIJAVA/PRIJAVANASIMPOZIJ.aspx  do 18. 9. 2020 oz.

do zapolnitve prostih mest. Število mest je namreč omejeno.

 

Lep pozdrav v imenu organizacijskega odbora!

dr. Matjaž Geršič



04.09.2020

Informativni dan za program za pridobitev pedagoško-andragoške izobrazbe

V torek, 8. septembra 2020, bo od 17.00 ure dalje potekal informativni dan za študijski program za izpopolnjevanje Pedagoško-andragoška izobrazba za strokovne delavce v osnovnih in srednjih šolah prek spleta.


Informativni dan za program za pridobitev pedagoško-andragoške izobrazbe

V torek, 8. septembra 2020, bo od 17.00 ure dalje potekal informativni dan za študijski program za izpopolnjevanje Pedagoško-andragoška izobrazba za strokovne delavce v osnovnih in srednjih šolah prek spleta. Program je namenjen diplomantom in diplomantkam visokošolskih študijskih programov, ki morajo po zakonu imeti pedagoško-andragoško izobrazbo, s ciljem pridobitve temeljnih znanj za izvajanje pedagoškega procesa v osnovnem in srednjem izobraževanju. Več informacij o programu in prijavi ter povezavo za udeležbo na informativnem dnevu najdete na spletni strani FF.



04.09.2020

Usposabljanja za tutorje

Karierni centri Univerze v Ljubljani v septembru organizirajo dogodke, namenjene izmenjavi dobrih praks in pridobivanju dodatnih znanj za učinkovitejše delo tutorjev. Razpored dogodkov najdete tukaj.


Udeležba na dogodkih je brezplačna, potrebna pa je predhodna prijava.

SLIKOVNO GRADIVO



04.09.2020

Filozofska filharmonija in Študentski pevski zbor Filozofske fakultete iščeta nove člane

Filozofska filharmonija, simfonični orkester Filozofske fakultete, in Študentski pevski zbor Filozofske fakultete vabita študente in zaposlene na Filozofski fakulteti, da se nam pridružijo v skupnem muziciranju pod vodstvom prof. dr. Gregorja Pompeta (orkester) in asist. dr. Tjaše Ribizel (zbor).


Avdiciji bosta:

za orkester

- v sredo, 23. septembra 2020, ob 10.00 uri v učilnici 535B (Oddelek za muzikologijo);

- v ponedeljek, 5. oktobra 2020, ob 19.30 uri v učilnici 535B (Oddelek za muzikologijo).

 S seboj prinesite inštrumente!

 

za zbor

- v ponedeljek, 21. septembra 2020, ob 17.00 uri v učilnici 535B (Oddelek za muzikologijo).

- v torek, 6. oktobra 2020, ob 19.30 uri v učilnici 535B (Oddelek za muzikologijo).

 

Igranje v orkestru poteka v okviru predmeta Glasbena praksa: Instrumentalna skupina 2. Petje v zboru poteka v okviru predmeta Glasbena praksa: Vokalna skupina 2.

Predmeta sta voljo kot zunanja izbirna predmeta, potekata celo študijsko leto in vsak predmet prinese štiri kreditne točke.

Prosimo, da se na avdicijo prijavite na e-mail: vesna.venisnik@ff.uni-lj.si

 

Več

Filozofska filharmonija

Študentki pevski zbor

SLIKOVNO GRADIVO



04.09.2020

Rezultati izpita iz Nemškega jezika 2 in ustni izpiti


Rezultati izpita Nemškega jezika 2

Št.

Vpisna št

 

Ocena (%)

1

18190446  

 

5 (35)

2

18170224  

 

5 (43)

3

18190454  

 

6 (64)

4

18150420  

 

5 (46)

5

18191095  

 

5 (55)

6

18180402  

 

7 (70)

 

USTNI IZPITI NEMŠČINA: 8. 9. 2020

(predavalnica 6)

 

1      18190454                        11.00       

2      18180402                        11.20

3      18150444                        11.40

4      18170242                       12.00

5      18191059                       12.20

6      18160370                       12.40

7      18170831                        13.00

 

S seboj prinesite: masko, pisalo, učbenike



04.09.2020

Vodeni ogled prenovljene arheološke poti Cvinger pri Dolenjskih Toplicah

Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete vabi jutri, 5. septembra 2020, ob 9.00 uri na prvi vodeni ogled prenovljene arheološke poti Cvinger pri Dolenjskih Toplicah. Pot je nastala v sodelovanju občine Dolenjske Toplice, Dolenjskega muzeja Novo mesto, Oddelka za arheologijo Filozofske fakultete in ZVKDS.


Precejšen del nove infrastrukture je bil financiran s strani Interreg Danube projekta Iron Age Danube. Arheološka pot Cvinger je z več drugimi podobnimi potmi, ki vodijo po številnih železnodobnih središčih v širši regiji, vključena tudi v Železnodobno pot po Podonavju oz. Iron Age Danube Route. Cvinger ima poslej tudi svojo spletno stran, obiskati pa ga je moč tudi s pomočjo spletne aplikacije. Vabljeni, da se jim jutri pridružite in se sprehodite po tem izjemno zanimivem arheološkem najdišču. Vnaprejšnje prijave niso potrebne, se pa bodo udeleženci dogodka držali predpisanih smernic NIJZ-ja.

 

Vabilo

 

Foto: Matija Črešnar

SLIKOVNO GRADIVO



04.09.2020

Konzorcij 20 univerz VIU: predstavitev dejavnosti za študente


Pozdravljeni, 

  

Univerza v Ljubljani se je v letu 2018 vključila v konzorcij 20 univerz Venice International University (VIU), s sedežem na otoku San Servolo v Benetkah. 

  

VIU ponuja možnosti za izmenjavo študentkam­­_študentom vseh stopenj in smeri pa tudi različne programe poletnih šol, intenzivne tematske seminarje za študente druge in tretje stopnje, mednarodno akademijo za doktorske študente, pripravništvo v podjetjih v Italiji in na članicah univerz VIU. Več informacij lahko najdete na spletni strani VIU: www.univiu.org in spletni strani Univerze v Ljubljani: www.uni-lj.si/studij/partnerji/viu

  

V sredo, 16. 9. 2020 ob 10.00 uri, vas vabimo na spletno predstavitev aktivnosti in možnosti za izmenjavo študentov v okviru VIU. 

  

Če se želite udeležiti spletne predstavitve, vas vabimo, da se do torka, 15. 9. 2020, prijavite preko obrazca na povezavi. Prijavljeni študenti boste povezavo za ogled spletne predstavitve prejeli naknadno na vaš elektronski naslov. 

  

Za udeležbo na programu globalizacij je mogoče koristiti sredstva v okviru programa Erasmus+. Trenutno objavljeni razpis si lahko ogledate na tej povezavi (koriščenje sredstev v drugem semestru študijskega leta 2020/2021).  

  

Vabljeni k udeležbi. 



03.09.2020

VIU - spletna predstavitev za študente, 16. 9. 2020 ob 9.00 uri


Univerza v Ljubljani se je v letu 2018 vključila v konzorcij 20 univerz Venice International University (VIU), s sedežem na otoku San Servolo v Benetkah.

 

VIU ponuja možnosti za izmenjavo študentom vseh stopenj in smeri, kot tudi različne programe poletnih šol, intenzivne tematske seminarje za študente druge in tretje stopnje, mednarodno akademijo za doktorske študente, pripravništvo v podjetjih v Italiji in na članicah univerz VIU. Več informacij lahko najdete na spletni strani VIU: www.univiu.org in spletni strani Univerze v Ljubljani: www.uni-lj.si/studij/partnerji/viu.

 

V sredo, 16. 9. 2020 ob 10.00 uri, vas vabimo na spletno predstavitev aktivnosti in možnosti za izmenjavo študentov v okviru VIU.

 

Če se želite udeležiti spletne predstavitve, vas vabimo, da se do torka, 15. 9. 2020, prijavite preko obrazca na povezavi. Prijavljeni študenti boste povezavo za ogled spletne predstavitve prejeli naknadno na vaš elektronski naslov.

 

Za udeležbo na programu globalizacij je mogoče koristiti sredstva v okviru programa Erasmus+. Trenutno objavljeni razpis si lahko ogledate na tej povezavi (koriščenje sredstev v drugem semestru študijskega leta 2020/2021).

 

Vabljeni k udeležbi.



03.09.2020

Erasmus+ praksa 2021: odprt redni razpis


Pozdravljeni! 

 

Objavljen je javni razpis za zbiranje kandidatov za mobilnost študentov z namenom praktičnega usposabljanja v okviru programa ERASMUS+ v letu 2021. 

Upravičeno obdobje izvedbe prakse v skladu s tem razpisom je od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2021. 

Rok za prijavo preko VIS-a: prijavite se do 5. 11. 2020. 

  

Povzetek navodil za prijavo: 

Za prijavo na razpis za Erasmus+ praktično usposabljanje za leto 2020/2021 morate izpolniti prijavnico preko VIS-a ter naložiti spodaj naštete dokumente. Ob prijavi v splošnem še ni potrebno navesti, kje boste prakso opravljali. Vendar: glede tega nujno glejte oddelčna merila za vrednotenje motivacijskih pisem (http://zgodovina.ff.uni-lj.si/sites/zgodovina.ff.uni-lj.si/files/Dokumenti/Studij/tujina/merila_za_izbor_kandidatov_erasmus_odd_za_zg.pdf) – za visoko število točk (ali ga potrebujete, je odvisno predvsem od vašega študijskega povprečja) se morate že potruditi na tem področju. 

Poleg oddaje vloge prek VIS-a oddelčnemu vlogo za prakso (vključno z motivacijskim pismom) oddajte tudi oddelčnemu koordinatorju (dr. Zwitter) – prek e-pošte. 

  

Pogoji za kandidiranje: 

 

Na razpis se lahko prijavi študentka ali študent UL, ki ima v celotnem času praktičnega usposabljanja v tujini aktiven status študenta na matični članici UL z izjemo diplomantk in diplomantov, ki se prijavijo v zadnjem letniku študija (ko še imajo aktiven status študenta) in opravijo praktično usposabljanje po končanem študiju, vendar ne kasneje kot v enem letu po diplomi oz. do zaključka upravičenega obdobja, ki je 31. 12. 2021. 

 

Na razpis se ne morejo prijaviti študentke in študenti, ki imajo neporavnane finančne obveznosti iz naslova programa VŽU Erasmus ali Erasmus+. 

 

Seštevek trajanja Erasmus+ praktičnega usposabljanja in študija skupaj je omejeno na največ 12 mesecev na vsaki stopnji študija, to je na dodiplomskem, magistrskem in doktorskem študiju. Na usposabljanje gre lahko študentka/študent že v prvem letniku. Vsaka praksa traja vsaj 2 meseca. 

Študentke in študentje, ki so do leta 2019/20 del študijskih obveznosti opravili v tujini v okviru programa VŽU ERASMUS oz. ERASMUS+, Erasmus Mundus in ERASMUS+ mednarodna kreditna mobilnost, vendar ne celih 12 mesecev, se lahko prijavijo na ta razpis. Skupni seštevek že opravljenega študija in praktičnega usposabljanja ter zaprošenega ne sme presegati 12 mesecev na posamezno stopnjo študija z izjemo enovitih programov, kjer študijska mobilnost in praktično usposabljanje skupaj lahko trajajo 24 mesecev. 

 

Ko razmišljate o praksi, nujno preberite podatke na oddelčni spletni strani in tam dostopnih nadaljnjih povezavah: http://zgodovina.ff.uni-lj.si/zgodovina/studij/studij_v_tujini  

Ko ste prebrali podatke na zgornji spletni strani in tam dostopnih povezavah, sta za dodatna pojasnila na voljo oddelčni koordinator (dr. Zwitter) in Mednarodna pisarna FF UL ( 

 http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost/Mobilnost/Erasmus/Studij



03.09.2020

Erasmus+ študij 2020/21: odprt naknadni razpis


Pozdravljeni, 

 

odprt je naknadni razpis za Erasmus+ študijsko izmenjavo. Nanaša se le na letni semester 2020/2021 (za zimski semester se je bilo potrebno prijaviti na redni razpis za 2020/21 ob koncu lanskega leta). 

  

Rok za prijavo preko VIS-a je petek, 2. 10. 2020.   

  

Če razmišljate o študiju v tujini, si najprej preberite informacije na naši oddelčni spletni strani: http://zgodovina.ff.uni-lj.si/zgodovina/studij/studij_v_tujini in na tam dostopnih povezavah. Ko ste to prebrali, dodatna pojasnila dobite pri oddelčnem koordinatorju (dr. Zwitter, najavite se na govorilne ure) in v mednarodni pisarni FF (http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost).  

 

Razmišljanja o izmenjavi se lotite pravočasno, da bomo lahko pripravili študijski sporazum.

 

Vloge bomo na Oddelku za zgodovino vrednotili takole (http://zgodovina.ff.uni-lj.si/sites/zgodovina.ff.uni-lj.si/files/Dokumenti/Studij/tujina/merila_za_izbor_kandidatov_erasmus_odd_za_zg.pdf). Merila za izbor na našem oddelku:  

1. dosedanji študijski uspeh pri vseh izpitih in vajah na vseh dosedanjih študijskih stopnjah (do 10 točk) in  

2. motivacijsko pismo na 1–2 straneh (do 10 točk; pred pisanjem gl. merila za vrednotenje motivacijskih pisem: http://zgodovina.ff.uni-lj.si/sites/zgodovina.ff.uni-lj.si/files/Dokumenti/Studij/tujina/merila_za_izbor_kandidatov_erasmus_odd_za_zg.pdf). 

 

Povzetek navodil za študentke in študente (gl. tudi nadaljnje podatke tu: http://zgodovina.ff.uni-lj.si/zgodovina/studij/studij_v_tujini):  

Za prijavo na naknadni razpis za Erasmus+ študijsko izmenjavo za leto 2020/2021 morate izpolniti prijavnico preko VIS-a ter naložiti spodaj naštete dokumente, ki jih najkasneje do 2. 10. 2020 poleg oddaje prek VIS-a posredujete tudi oddelčnemu koordinatorju prek e-pošte. 

Oddajte sledeče dokumente: 

  • prijavnico (izpolnjeno v VIS-u in natisnjeno) 
  • dokazilo o povprečni oceni – za trenutno stopnjo študija se samodejno izpiše na prijavnico. Predložite tudi potrdilo o opravljenih izpitih na morebitnih predhodno opravljenih stopnjah študija, 
  • motivacijsko pismo na najmanj eni in največ dveh straneh. 

 

Prijave so možne v okviru mest, ki še niso zasedena. Seznam je objavljen na spletni strani: http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost/Mobilnost/Erasmus/Studij 

Prijavite se lahko samo na fakultete, s katerimi ima sklenjeno veljavno Erasmus+ pogodbo naš oddelek. Seznam pogodb je objavljen tu (po abecedi oddelkov > naš je na straneh 68–72). Pogodb je veliko, mest tudi, tako da, če vas zanima, kar pogumno! 

Merila za upravičenost izvedbe mobilnosti v Veliki Britaniji se lahko v času trajanja razpisa zaradi izstopa VB iz EU spremenijo. 

 

Erasmus+ študij (in Erasmus+ praksa skupaj) v tujini znotraj vsake od študijskih stopenj (dodiplomski, magistrski, doktorski študij) lahko traja od 3 do 12 mesecev (z izjemo enovitih programov, kjer študijska mobilnost in praktično usposabljanje skupaj lahko trajata 24 mesecev). Študentke in študentje, ki so do leta 2020/2021 del študijskih obveznosti opravili v tujini v okviru programa VŽU ERASMUS oz. ERASMUS+, Erasmus Mundus in ERASMUS+ mednarodna kreditna mobilnost, vendar ne celih 12 mesecev, se lahko prijavijo na ta razpis. 

 

Na razpis se študentka ali študent UL lahko prijavi od naslednjimi pogoji: 

- da bo imela/imel v celotnem času študija v tujini aktiven status študenta na matični članici UL, 

- da bo v času izmenjave vpisana/vpisan najmanj v drugi letnik dodiplomskega študija, 

- na razpis se ne morejo prijaviti študentke in študentje, ki imajo neporavnane finančne obveznosti iz naslova programa VŽU Erasmus ali Erasmus+. 



02.09.2020

Fenomen Chanel – od korzeta do male črne obleke ali kako je Gabrielle Chanel osvobodila žensko

V okviru dogodkov Evropske noči raziskovalcev 2020, ki jih pod naslovom Humanistika, to si ti! koordinira Filozofska fakulteta, bo Filozofska fakulteta v sodelovanju z Naravoslovnotehniško fakulteto UL (NTF) v letu 2020 z velikim projektom obeležila historična dogodka v svetu mode. Pred 100 leti je francoska modna hiša CHANEL začela svojo zmagovito pot z lansiranjem ikoničnega parfuma CHANEL 5, ki je postal eden izmed najbolj zaželenih luksuznih objektov 20. in 21. stoletja. Vzporedno z zgodbo ikoničnega parfuma pa je nastala tudi mala črna obleka, kreacija Gabrielle Chanel, ki je revolucionarno posegla v dotedanje modno oblikovanje ter »osvobodila žensko telo«.


Projekt tvorijo trije večji sklopi: znanstveni simpozij (16. 9. 2020, Zbornična dvorana Univerze v Ljubljani), izid znanstvene monografije (16. 9. 2020) ter modni dogodek (27. 11. 2020, atrij Slovenske akademije znanosti in umetnosti). Medtem ko prva dva sklopa osmišljata družbeno in zgodovinsko ozadje FENOMENA CHANEL v vsej njegovi kompleksnosti, bo slednji rezultat večmesečnega ustvarjanja študentk in študentov modnega oblikovanja (NTF) ter modnih oblikovalk in oblikovalcev, ki bodo na novo tematizirali in interpretirali malo črno obleko. FENOMEN CHANEL je intermedijski projekt, ki združuje študentke in študente, mlade ustvarjalce in teoretike Univerze v Ljubljani ter slovenske modne oblikovalce.

 

Predavanja:

 

Nº1 dr. Blaž Koritnik: VONJI, MOŽGANI IN ČUSTVA

Voh lahko bistveno močneje vpliva na naše počutje kot ostala čutila. Kljub temu, da so ga v evoluciji človeških možganov "prehitela" druga čutila, pa ostaja med njimi gotovo najbolj skrivnosten in nostalgičen.

Blaž Koritnik je zdravnik specialist nevrolog in predstojnik Kliničnega inštituta za klinično nevrofiziologijo na Nevrološki kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Dejaven je tudi pri širjenju znanja o pomenu možganov v zdravju in bolezni v širši javnosti.

 

Nº2 dr. Almira Sadar: COCO CHANEL, MALA ČRNA IN TRAJNOST

Ko je Coco Chanel oblikovala malo črno obleko in z njo »osvobajala« ženske v poznih dvajsetih letih prejšnjega stoletja, se najbrž ni zavedala, da bo mala črna obleka predstavljala pomemben kos ženske garderobe v celotnem dvajsetem stoletju, v enaindvajsetem pa predvsem primer enega izmed najbolj trajnostnih oblačil.

Almira Sadar je redna profesorica na Oddelku za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje NTF Univerze v Ljubljani. Leta 1997 je ustanovila svoj oblikovalski studio. Je oblikovalka kolekcij oblačil in tekstilij blagovne znamke Almirasadar.

 

Nº3 mag. Petja Zorec: REVOLUCIONARNA OBLIKOVALKA COCO CHANEL IN NJENE MOŠKE MUZE

Želja po boljšem življenju, emancipiranosti in uveljavitvi v visoki družbi je Coco izoblikovala v odločno osebo, ki je znala premišljeno izkoristiti situacije in odnose, v katerih se je znašla. Inspiracijo za inovativna ženska oblačila je črpala tudi iz življenjskih stilov svojih premožnih ljubimcev ter z njimi povezanimi moškimi oblačili.

Petja Zorec je oblikovalka, ki deluje pod istoimensko blagovno znamko moške mode in je članica oblikovalske platforme Squat. Je asistentka na Katedri za oblikovanje tekstilij in oblačil. Svoja dela od leta 2011 redno predstavlja v Sloveniji in tujini.

 

Nº4 dr. Milena Mileva Blažić: BIBLIJA, GRIMM IN CHANEL N° 5

Modna hiša Chanel je 1998 z Lucom Bessonom posnela 30-minutno reklamo Le Loup, ki izraža bistveno povezavo med umetnostjo in možgani. Glavni (pravljični) lik igra Estela Warren v obleki Karla Lagerfelda, glasba pa je iz filma Škarjasti Edvard (pravljica Struwwelpeter). Literarna analiza reklam in teorij pravljic bo pokazala, kaj imajo skupnega Biblija, Grimm in Chanel 5.

Milena Mileva Blažić je doktorica znanosti s področja literarnih ved, zaposlena na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani. Je redna profesorica za slovenščino v izobraževanju. Področja raziskovanja avtorice so humanistične in literarne vede.

 

Nº5 Mateja Gaber OBLEKA NAREDI ČLOVEKA

Drznost in tudi statusna umestitev sta atributa, ki sta odločilno zaznamovala delo in zapuščino Gabrielle Chanel. Z njima povezujemo nemška minesengerja Ulricha Lichtensteinskega ter Walterja von der Vogelweideja. Medtem ko je Ulrich znan kot avtor prvega avtobiografskega romana v nemščini in kot vitez, ki je kot kraljica Venera v ženski preobleki potoval tudi po slovenskem etničnem ozemlju, je Walter veliki nemški pesnik, ki ga kos oblačila – krzneni plašč, darilo passavšega škofa Wolfgerja von Erla, lahko umešča med pripadnike viteškega stanu.

Mateja Gaber (1965, Murska Sobota) je lektorica za nemški jezik na Filozofski fakulteti v Ljubljani in predsednica Akademskega zbora Filozofske fakultete. Poučuje nemščino na Oddelku za umetnostno zgodovino ter na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Leta 2000 je uspešno zagovarjala magistrsko delo Heinrich von Veldeke: Eneît – književni liki v odnosu do gote (pl.) in êre ob vključitvi drugih postulatov fevdalne dvorske ideologije, nato pa je 2014 doktorirala je iz srednjeveške književnosti (Podoba Walterja von der Vogelweideja v biografskih romanih od 19. do 21. stoletja), ki je tudi sicer predmet njenega raziskovalnega dela. Študentski svet Filozofske fakultete ji je že dvakrat podelil nagrado za nadpovprečno pedagoško delo, prav tako je ob stoletnici Filozofske fakultete prejela nagrado Filozofske fakultete za enkratni dosežek.

 

 

 

SLIKOVNO GRADIVO



02.09.2020

Spletna predstavitev za tuje študente

Univerza v Ljubljani v sredo, 30. septembra 2020, ob 10. uri organizira spletno predstavitev za tuje študente, vpisane v študijske programe Univerze v Ljubljani.


Predstavili bodo uporabne informacije glede študija na Univerzi v Ljubljani in bivanja v Sloveniji. Prijave na dogodek zbirajo tukaj do zapolnitve prostih mest oziroma do petka, 25. septembra 2020, do 10. ure. Povezavo do dogodka bodo udeleženci prejeli na elektronski naslov, ki ga bodo podali ob prijavi.

 

V okviru predstavitve se bodo študenti seznanili z informacijami glede ureditve zdravstvenega zavarovanja, prijave začasnega bivališča, bivanja v Študentskem domu, prevoza v Ljubljani, subvencionirane prehrane in možnosti štipendiranja. Sledila bo predstavitev Kariernih centrov Univerze v Ljubljani, tutorstva ter obštudijskih in drugih dejavnosti. Predstavili bodo Leto plus, v sklopu katerega lahko študenti pridobijo jezikovne in druge spretnosti, strokovna znanja z izbranih študijskih področij ter se seznanijo s kulturo, zgodovino in ustavno ureditvijo Slovenije.

 

Več

Vabilo v angleškem jeziku

SLIKOVNO GRADIVO



02.09.2020

Javno predavanje dr. Špele Virant pred izvolitvijo v naziv redna profesorica

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani obvešča, da bo imela dr. Špela Virant pred izvolitvijo v naziv redna profesorica javno predavanje z naslovom "ROMAN-CESTA".


Javno predavanje bo v ponedeljek, 7. septembra 2020, ob 17.00 uri v predavalnici 302 na Filozofski fakulteti UL.



02.09.2020

Redni razpis za Erasmus+ praktično usposabljanje za leto 2020/21


Na spletni strani mednarodne pisarne FF je objavljen: Redni razpis za Erasmus+ praktično usposabljanje za leto 2020/21

Upravičeno obdobje financiranja je 1. 1. 2021 do 31. 12. 2021.

Za prijavo na razpis za Erasmus+ praktično usposabljanje za leto 2020/2021 morate izpolniti prijavnico preko VISa ter naložiti zahtevane dokumente Ob prijavi še ni potrebno navesti, kje boste prakso opravljali.

Rok za oddajo popolne prijave preko VISa je  5. 11. 2020

Natisnjene vloge za prakso s prilogami ni potrebno posredovati oddelčni koordinatorici oz. koordinatorju.

Nepopolne vloge ter vloge, ki bodo oddane po pretečenem roku, se ne bodo upoštevale.

Podrobnosti razpisa: http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost/Mobilnost/Erasmus/Praksa



02.09.2020

Naknadni razpis za Erasmus+ študijsko izmenjavo za letni semester 2020/2021


 

Na spletnih straneh Mednarodne pisarne je objavljen Naknadni razpis Erasmus+ študijske izmenjave za letni semester 2020/2021.

Za prijavo na naknadni razpis za Erasmus+ študijsko izmenjavo za leto 2020/2021 morate izpolniti prijavnico preko VISa ter naložiti potrbne dokumente. Prijavo morate poleg tega posredovati oddelčni koordinatorici ali koordinatorju (svetujemo posredovanje po e-pošti). Prijave so možne v okviru nezasedenih mest. Seznam je dostopen tukaj.

podrobnosti razpisa: http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost/Mobilnost/Erasmus/Studij

rok za prijavo: 2. 10. 2020

merila za izbor kandidatov: Merila Oddelka za geografijo pri izboru kandidatov na razpisu Erasmus+ študijske izmenjave za leto 2020/2021

 



31.08.2020

Naknadni razpis za Erasmus+ študijsko izmenjavo in prakso 2020/21


Obveščam zainteresirane študente, da je objavljen naknadni razpis za študijsko izmenjavo v letnem semestru študijskega leta 2020/21.

http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost/Mobilnost/Erasmus/Studij

Prav tako je objavljen razpis za praktično usposabljanje v študijskem letu 2020/21.

http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Mednarodna_dejavnost/Mobilnost/Erasmus/Praksa

 

Lep pozdrav,

 

Marjeta Šarić

 

 

 

 



27.08.2020

Mednarodna konferenca: 10 let Slovenskega ogrodja kvalifikacij

Nacionalna koordinacijska točka SOK-EOK, ki deluje na Centru RS za poklicno izobraževanje, organizira enodnevno mednarodno konferenco z naslovom 10 let Slovenskega ogrodja kvalifikacij. Dogodek je namenjen vsem ključnim deležnikom z aktivno vlogo pri uveljavljanju in uporabi Slovenskega ogrodja kvalifikacij v praksi.


Konferenca bo potekala 14. septembra 2020 od 8.30 do 16.30 ure, spletne prijavnice so dostopne na spletni strani tukaj, in sicer od 26. 8. 2020 do 7. 9. 2020 (oz. do zapolnitve mest, število mest je omejeno).

 

Program konference

Vabilo



25.08.2020

NAGRADNI NATEČAJ ZAKLJUČNIH NALOG Z UPORABO ESRI PROGRAMSKIH ORODIJ

Univerza v Ljubljani in podjetje GDi, d. o. o., Ljubljana, sta pripravila nagradni natečaj za diplomske, magistrske ali doktorske naloge študentov članic Univerze v Ljubljani z uporabo ESRI programskih orodij za študijsko leto 2019/2020. Več informacij: https://www.uni-lj.si/aktualno/novice/2019061111035983/


Kriteriji za vključitev v izbor so:

  • pravočasno poslana prijavnica in zaključna naloga,
  • praktični prikaz uporabe ESRI programskih orodij v zaključni nalogi in
  • ocena zaključne naloge.

V prijavnici naj študent/kandidat napiše kratek povzetek diplome, iz katerega bo razvidno, kateri ESRI program je bil uporabljen, vsebina njegove uporabe in dosežen rezultat. Poleg prijavnice naj pošlje še zaključno nalogo v PDF ali ZIP formatu. Po zaključenem postopku bomo medij (CD/DVD/USB) vrnili prijavitelju.

Prijave se zbirajo do vključno ponedeljka, 31. avgust 2020 na naslovu:

Natečaj je podaljšan do 15. 9. Ne odlašajte s prijavo!

Univerza v Ljubljani
Univerzitetna služba za informatiko
Kongresni trg 12
1000 Ljubljana

ali v elektronski obliki na naslovu: helpdesk@uni-lj.si. Velikost priponk za pošiljanje po e-pošti je omejena na 40 Mb.

Strokovna komisija iz podjetja GDi, d. o. o., Ljubljana, bo med prijavljenimi deli izbrala najboljše z vidika učinkovitosti ter aktualnosti uporabe ESRI programskih orodij.

Nagrada, ki bo podeljena pred koncem študijskega leta 2019/2020, je 1.000 evrov (bruto) za študenta, 500 evrov (bruto) za mentorja nagrajene zaključne naloge in objava povzetka diplomske naloge na spletni strani podjetja.



24.08.2020

Konferenca, posvečena Mahatmi Gandhiju

Oddelek za filozofijo Filozofske fakultete v sodelovanju s Srednjeevropskim raziskovalnim inštitutom Søren Kierkegaard, Kulturno umetniškim društvom Apokalipsa, Veleposlaništvom Indije v Sloveniji in Inštitutom za študije meništva in kontemplativne znanosti v torek, 1. septembra 2020, ob 16. 00 uri (Kosovelova dvorana Cankarjevega doma, Ljubljana) vabi na konferenco, posvečeno Mahatmi Gandhiju z naslovom Sledi Mahatme: Gandhi, človek za vse čase.


Program je na voljo tukaj. Obenem vabljeni tudi na Kierkegaardov simpozij, ki bo med 29. avgustom in 2. septembrom 2020 prav tako potekal v Cankarjevem domu.

Več

SLIKOVNO GRADIVO




19.08.2020

Vabljeni na Metalurški dan

Oddelek za arheologijo Filozofske fakultete vabi na Metalurški dan, ki bo potekal v torek, 25. avgusta 2020, od 9.00 ure dalje v Narodnem muzeju Slovenije.


Celodnevni niz prireditev prinaša poslastice za vse okuse in generacije: od prikazov taljenja železove rude na starodoben način, prikazov umetnostnega ulivanja in umetnostnega kovanja, razstave izdelkov umetnostnega varjenja, pa do predavanj, vodenih ogledov razstave Ko zapoje kovina in glasbenih nastopov. Posebej vabljeni na predavanje Arheološke in arheometalurške raziskave na železnodobnem najdišču Cvinger pri Dolenjskih Toplicah, ki bo ob 12.00 uri, ter na prikaz taljenja železove rude v glinenih talilnih pečeh na starodoben način v izvedbi Oddelka za arheologijo Filozofske fakultete.

 

Več

 

Foto: NMS

SLIKOVNO GRADIVO



17.08.2020

Podjetje Boson išče sodelavca - priložnost za delo s področja geografije

Podjetje Boson išče sodelavca - geografa


Podjetje Boson d.o.o. se ukvarja s področji trajnostnega načrtovanja (okolje, arhitektura, gradbeništvo, energetika, investicije, prostorsko načrtovanje, infrastrukturno načrtovanje, GIS...). V podjetju deluje sodobna, prilagodljiva in sposobna ekipa.

 

Išče se strokovna pomoč pri prostorskih analizah (GIS) in projektih varstva okolja. 

Kandidat bo sodeloval na projektih varstva okolja in pri analiza prostorskih podatkov z GIS orodji.

 

Pogoji za opravljanje štud. dela: študent/ka višjega letnika FF - Geografija z opravljenim večjim delom študijskih obveznosti in z dobrim znanjem GIS orodij.

Kontakt za prijavo zaposlitev@boson.si

Prijavo z življenjepisom (CV) naj kandidati pošljejo na spletni naslov zaposlitev@boson.si. Ustrezni kandidati bodo povabljeni na osebni razgovor.



17.08.2020

Študentsko delo: strokovna pomoč pri prostorskih analizah (GIS) in projektih varstva okolja


Več na: https://kc.uni-lj.si/delovna-mesta/-tudentsko-delo-strokovna-pomo-pri-prostorskih-analizah-gis.html



17.08.2020

Uspešno zaključen projekt IKTERUS

Med marcem in julijem 2020 smo v sodelovanju z Zdravstvenim domom za študente Univerze v Ljubljani (ZDŠ) izvedli projekt IKTERUS (Izboljšanje komunikacije s tujimi študenti v ZDŠ UL), katerega namen je izboljšanje komunikacije med osebjem ZDŠ in mednarodnimi študenti ter izboljšanje dostopnosti informacij o zdravstvenih storitvah za mednarodne študente.


Projekt je v okviru razpisa Študentski inovativni projekti za družbeno korist koordinirala Filozofska fakulteta UL, sodelovali pa so še mentorji in študenti Fakultete za socialno delo, Naravoslovno-tehniške in Zdravstvene fakultete UL. Rezultati vključujejo gradiva v slovenščini in angleščini, kot je zgibanka s podatki o dostopanju do zdravstvenih storitev in ZDŠ, zgibanka za obveščanje mednarodnih študentov UL o zdravstvenem sistemu pred prihodom v Slovenijo ter informacije za angleške in slovenske spletne strani ZDŠ in UL. Drugi del rezultatov je interaktivno gradivo za e-učenje za zaposlene v ZDŠ. Projekt sta sofinancirali Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.

SLIKOVNO GRADIVO



17.08.2020

Prosta delovna mesta - za univerzitetne učitelje, raziskovalce, mlade doktorande


Postdoctoral Fellow in Fluvial Geomorphology and River Management

https://professorpositions.com/postdoctoral-fellow-in-fluvial-geomorphology-and-river-management,i11748.html

PhD Position in Regional Climate Modelling of Wind Resources

https://professorpositions.com/phd-position-in-regional-climate-modelling-of-wind-resources,i11669.html

Post Doc in Island Extinctions

https://professorpositions.com/post-doc-in-island-extinctions,i11968.html

Post Doc in Island Biogeography of Mutualistic Networks in the Anthropocene

https://professorpositions.com/post-doc-in-island-biogeography-of-mutualistic-networks-in-the-anthropocene,i11384.html

Professor of Applied Geology

https://professorpositions.com/professor-of-applied-geology,i11119.html

Doctoral Student in Physical Geography

https://professorpositions.com/doctoral-student-in-physical-geography,i11853.html

Postdoctoral Researcher in Urban Air Quality

https://professorpositions.com/postdoctoral-researcher-in-urban-air-quality,i11849.html

PhD Position in Geomicrobiology

https://professorpositions.com/phd-position-in-geomicrobiology,i11850.html

Faculty Position in Modeling of Human-Environmental Interactions

https://www.fu-berlin.de/universitaet/beruf-karriere/jobs/english/GW-J_Prof-W1--Modellierung-von-Mensch-Um-E.html

Professorship of Geoinformatics for Sustainable Development

https://professorpositions.com/professorship-of-geoinformatics-for-sustainable-development,i11947.html

Research Associate in Geoscience

https://www.uni-hamburg.de/en/uhh/stellenangebote/wissenschaftliches-personal/15-09-20-331-en.pdf

PhD Position in Geomicrobiology and Biogeochemistry

https://professorpositions.com/phd-position-in-geomicrobiology-and-biogeochemistry,i11592.html

Postdoctoral Research Fellow in Earth and Planetary Sciences

https://www.jobbnorge.no/en/available-jobs/job/190773/postdoctoral-research-fellow-in-earth-and-planetary-sciences

Researcher Position in Water Isotope Meteorology

https://www.jobbnorge.no/en/available-jobs/job/190156/researcher-position-in-water-isotope-meteorology

Chief Engineer

https://www.jobbnorge.no/en/available-jobs/job/190154/chief-engineer-scientific-programmer-data-analyst-data-manager

Research Fellow in Modelling of Windstorm Damage and Risk

https://www.jobbnorge.no/en/available-jobs/job/189968/research-fellow-phd-candidate-in-modelling-of-windstorm-damage-and-risk

PhD Position in Marine Sciences

https://professorpositions.com/phd-position-in-marine-sciences,i11090.html

Postdoctoral Position in Natural Resources and Sustainable Development

https://professorpositions.com/postdoctoral-position-in-natural-resources-and-sustainable-development,i11085.html

Research Engineer in Geological Sciences

https://professorpositions.com/research-engineer-in-geological-sciences,i11018.html

Research Fellow in Climate Services for Water Resources in China

https://professorpositions.com/research-fellow-in-climate-services-for-water-resources-in-china,i11942.html

Research Associate in Ecotoxicology

https://professorpositions.com/research-associate-in-ecotoxicology,i11876.html

Research Fellow in Passive Source Seismology

https://jobs.soton.ac.uk/Vacancy.aspx?ref=1280820HN

Research Associate in Environmental Policy

https://professorpositions.com/research-associate-in-environmental-policy,i11549.html

PhD Studentship in Hydrodynamics

https://professorpositions.com/phd-studentship-in-hydrodynamics,i11197.html

Research Associate in Igneous Petrology

https://professorpositions.com/research-associate-in-igneous-petrology,i11081.html

Professor of Climate Equity and Environmental Justice

https://professorpositions.com/professor-of-climate-equity-and-environmental-justice,i11791.html

Postdoctoral Scholar in Earth System Science

https://professorpositions.com/postdoctoral-scholar-in-earth-system-science,i11872.html

Project Scientist in Earth System Science

https://professorpositions.com/project-scientist-in-earth-system-science,i11864.html

Researcher in Earth, Planetary and Space Sciences

https://professorpositions.com/researcher-in-earth-planetary-and-space-sciences,i11732.html

Research Associate in Geoscience
University of Hamburg

Postdoctoral Scholar in Earth System Science
University of California Irvine School of Physical Sciences

 

 



03.08.2020

Javno vodstvo po razstavi En krompir, tri države

Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete vabi na javno vodstvo po razstavi z naslovom En krompir, tri države, ki bo 8. avgusta 2020 ob 17.00 uri potekalo na gradu Rajhenburg v Brestanici.


Po razstavi bo vodil izr. prof. dr. Bojan Balkovec.

 

Lepo vabljeni!

SLIKOVNO GRADIVO



31.07.2020

Brezplačni izvodi revije Prispevki za novejšo zgodovino


Na Inštitutu za novejšo zgodovino praznijo skladišče. Zainteresiranim ponujajo brezplačne izvode revije Prispevki za novejšo zgodovino od prvih letnikov do leta 2016.

Revije lahko po predhodni najavi prevzamete na INZ, Privoz 11, Ljubljana ali pa vam jih na vaše stroške pošljejo na dom.

 

Za več informacij pišite na zalozba@inz.si<mailto:zalozba@inz.si>



23.07.2020

Izr. prof. dr. Darja Fišer z Oddelka za prevajalstvo Filozofske fakultete članica Upravnega odbora FoLLI

Izr. prof. dr. Darja Fišer z Oddelka za prevajalstvo Filozofske fakultete UL je bila ponovno izvoljena za članico Upravnega odbora Združenja za logiko, jezik in informacijskih znanosti - FoLLI (The Association for Logic, Language and Information – FoLLI).


Mednarodno združenje, ki je bilo ustanovljeno leta 1991 s sedežem na Nizozemskem, razvija in usmerja interdisciplinarne raziskovalne in izobraževalne dejavnosti na stičišču logike, jezikoslovja, računalništva, kognitivnih znanosti in ostalih sorodnih disciplin. Vsako leto za približno 300 udeležencev organizira dvotedensko mednarodno poletno šolo ESSLLI, na katerih predava okoli 70 mednarodno priznanih predavateljev, ki jo od 2017 vodi prav izr. prof. dr. Darja Fišer, in izdaja znanstveno revijo Journal of Logic, Language and Information - JoLLI ter knjižno zbirko FoLLI Publications on Logic, Language and Information (FoLLI-LNCS pri založbi Springer).

 

Čestitamo!

SLIKOVNO GRADIVO



22.07.2020

Poziv k sodelovanju: zbiramo zgodbe in predmete - Identitete na prepihu


Identiteta na prepihu

Poziv k sodelovanju:

zbiramo zgodbe in predmete    

                 

Vprašanje migracijskih procesov je eden pomembnejših sodobnih družbenih izzivov. Spodbuja razmislek o nas, naših identitetah, pripadnosti, drugačnosti, izključevanju/ vključevanju, multikulturnosti in odnosu do drugih znotraj koncepta nacionalne države. Migracije niso fenomen zadnjega stoletja, temveč so stare toliko kot človeštvo samo. Toda, kako danes razumemo te procese?

V tem kontekstu, Muzej novejše zgodovine Slovenije (MNZS) raziskuje zgodbe ljudi in njihovih potomcev, ki so se iz nekdanjih jugoslovanskih republik preselili v Slovenijo v času med drugo svetovno vojno in osamosvojitvijo Slovenije leta 1991.

 

Imaš med 18 in 30 let? Tvoji predniki pa izvirajo iz območja Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Makedonije, in/ali Srbije? Radi bi slišali tvojo zgodbo!

 

Piši nam na naslov: corinne.brenko@muzej-nz.si <mailto:corinne.brenko@muzej-nz.si?subject=Identitete%20na%20prepihu>  in pošlji zgodbe ter fotografije predmetov, ki predstavljajo pomembne gradnike tvoje osebne identitete ali ponazarjajo pomenljive dogodke tvojega osebnega življenjskega potovanja!

 

S pošiljanjem zgodb in fotografij se strinjaš z njihovo objavo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije. Naknadno te bomo kontaktirali, če bodo predmeti vključeni v zbirko Muzeja novejše zgodovine Slovenije.

                 

 <http://2zw5u.img.a.d.sendibm1.com/im/1829156/482d75a26ec9fe59baa6b137dc3e43a9c32731bd4e29c8e4249a6f15727e1e03.jpg?e=S8gebZ4nHoq5cRIBy1RdNiav3IxMUQiYTmL62CzXNoD3SsfSSD_hleMuOGq6ntN1jZWXbayWVaL3Q2vGseCqTdDwjDp3eV48swU707Amp-LGm_03I39SsIHKB9F5I2E5VHFZALIxmAmBRBYeaU7c2SpMt9wjJpLtDrppTPc1SkKZhoZCXyEPhcKanEi5KpIXwOAf4txsaNWYYF7NwmfRbNTlVVOC06pVhv6Q0g>

                 

MNZS sodeluje pri mednarodnem projektu Identiteta na prepihu: Identity on the line (I-ON) <https://2zw5u.r.a.d.sendibm1.com/mk/cl/f/2W4VeSim7YQi7_7AvOhXzHz68xzd272mCWor2kMX0GVc0IF7C7uQRn2raZEoJrFv9_e8LuhU-feBzjQenc9hnA5671XCeVlRCaXTzopBF1s2omPPnqO8epK2AWtiK_8FoRu4qyeBsOdvQuJCAMIr3hZ8WRUowHLGm2Vf4KUBntfS_Jr-qL9fwVTI9cw> , ki ga finančno podpira program Evropske Unije, Ustvarjalna Evropa. V tem obsežnem projektu sodeluje šest evropskih držav. Poleg Slovenije še Hrvaška, Švedska, Norveška, Danska, Poljska in Litva s katerimi skupaj raziskujemo dolgoročne posledice različnih migracijskih procesov, prostovoljnih ali prisilnih, ki so se zgodili v Evropi v zadnjem stoletju.

 

Naslanjajoč se na podobne pristope in izhodišča, bodo muzejske in univerzitetne ustanove, ki sodelujejo v projektu, raziskovale migracijske procese, ki so zaznamovali zgodovino posameznih držav. Ob zbiranju predmetov in pričevanj, ki bodo tvorili lokalne razstave, pa bomo ustvarjali prostor za odstiranje občutljivih osebnih zgodb obenem pa osvetlili številna vprašanja, ki so doslej ostala nenaslovljena.

 

Kasneje bomo pa glavne ugotovitve povzeli še v mednarodni potujoči skupni razstavi.

                 

 <http://2zw5u.img.a.d.sendibm1.com/im/1829156/ba295f23de8df679ff6f66232d65715f3de4125e00c8345eef47b5878b53060d.jpg?e=KuHVnxDxK0uuT68fvI0CEPPPEiJJAkQfUAtBbt-anAnU3LZYqJcupUmXcJ0UObXzqw2vYWBQfjnu-PYdWkTzj-Xzcw7UDZN8Q7x-ypcva9U423PwQCM1QQAJce-dossGDczjxf52JEsFA5yXWXbibVA4NlH35iPM0VHFG0B_je5ZDfnISogeSaii53D3SOcgzqyedG5NA-5gIaned18K0o8OQEBRSkOGpkBRVw>

                 

Muzej novejše zgodovine Slovenije

Celovška 23

1000 Ljubljana

info@muzej-nz.si



20.07.2020

Nagradna natečaja za zgodbo in esej


LUD LITERATURA

in revija LITERATURA

razpisujeta natečaja za

Božično kratko zgodbo (prvič)

in

Esej o novi slovenski literaturi (drugič)

 

*

 

Nagradna sklada sta

1000 € za kratko zgodbo

1200 € za esej o novi slovenski literaturi.

 

Dolžina eseja je omejena na pol do ene avtorske pole (med 15.000 in 30.000 znakov s presledki).

Dolžina kratke zgodbe do 20.000 znakov s presledki.

 

Vabimo vas, da nam pri­spevke (s šifro in pripisom »Natečaj Zgodba« ali »Natečaj Esej), pošljete do vključno četrtka, 15. oktobra 2020, in sicer v treh izvodih v zaprti ovojnici na naslov ured­ništva:

LUD Literatura

Tomšičeva 1

1000 Ljubljana.

Ker želimo zagotoviti popolno anonimnost, boste avtorstvo dokazovali s četrtim izvodom.

 

Rezultate bomo objavili do konca novembra.

 

*

 

Literarno-umetniško društvo Literatura in revija Literatura razpisujeta natečaja za božično kratko zgodbo in esej o novi slovenski literaturi. Kot se morda spomnite od lani, ko smo prvič razpisali natečaj za esej, želimo tematiko prispelih del omejiti.

 

Pri kratki zgodbi ni dilem, zgodba naj bo kakršnakoli, samo da je božična.

 

Za esej smo tokrat izbrali okvirno tematsko zamejitev z naslovom Literatura v času digitalne reprodukcije ali Nazaj k naravi, ponovno (poudarjeno lokalni vidiki literarnih praks, vsebin in njihovih družbenih izpeljav). Seveda lahko k tematiki še vedno pristopite karseda svobodno, tudi primerjalnoknjiževno – ne nazadnje nova literarna produkcija v različnih žanrih pogosto tematizira tudi zgornje poudarke –, posebej pa želimo spodbuditi esejistična razmišljanja, usmerjena v obravnavo družbenih poudarkov in morebitnih pozitivnih ali negativnih implikacij pisanja literature na širšo družbo oziroma refleksijo mesta konkretnih literarnih naslovov ali literarnih projektov v njej.

 

Veselimo se vaših prispevkov!

 

 

https://www.facebook.com/events/837991463391291/



20.07.2020

Poletna šola za dijake: Več kot 360 priložnosti, ki čakajo nate

Karierni centri Univerze v Ljubljani vabijo dijake in dijakinje na Poletno šolo za dijake: Več kot 360 priložnosti, ki čakajo nate. Dijaki in dijakinje, če še ne veste, kaj bi študirali, je brezplačna spletna poletna šola odlična priložnost, da se bolje spoznate, spoznajte fakultete in akademijo Univerze v Ljubljani in vidite, kaj s pridobljeno izobrazbo lahko počnete po koncu študija.


Spoznajte tudi študij na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, več informacij je na tej povezavi.

 

Lepo vabljeni!

 

Facebook dogodek

Spletna stran Kariernih centrov UL

 

SLIKOVNO GRADIVO



20.07.2020

Razpis za vpis v program za izpopolnjevanje Pedagoško-andragoška izobrazba za strokovne delavce v osnovnih in srednjih šolah v šolskem delu 2020/2021

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani objavlja razpis za vpis v program za izpopolnjevanje Pedagoško-andragoška izobrazba za strokovne delavce v osnovnih in srednjih šolah v šolskem letu 2020/2021.


Program je namenjen diplomantom visokošolskih študijskih programov, ki morajo po zakonu imeti pedagoško-andragoško izobrazbo, s ciljem pridobitve temeljnih znanj za izvajanje pedagoškega procesa v osnovnem in srednjem izobraževanju. Več o programu, nov razpis in povezavo do elektronske prijavnice najdete na strani Centra za pedagoško izobraževanje.

SLIKOVNO GRADIVO



16.07.2020

Razpis za vpis v študijski program Strokovno izpopolnjevanje tolmačev za sodišča in urade

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani objavlja razpis za vpis v študijski program Strokovno izpopolnjevanje tolmačev za sodišča in urade za študijsko leto 2020/2021.


Program je namenjen diplomantom prvostopenjskih študijskih programov vseh smeri, pa tudi že registriranim sodnim tolmačem, ki se morajo v skladu z najnovejšimi direktivami Evropske unije stalno izpopolnjevati. Več o programu, razpis in povezavo do elektronske prijavnice najdete na strani Centra za pedagoško izobraževanje.

SLIKOVNO GRADIVO



16.07.2020

Članek soavtoric z Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete nagrajen z nagrado Margo Wilson

Članek z naslovom Assortative mating and the evolution of desirability covariation / Izbirno partnerstvo in evolucija sovariiranja zaželenih lastnosti je bil letos izbran za nagrado Margo Wilson kot najboljši članek revije Evolution and Human Behavior v letu 2020. Članek je delo več avtorjev iz različnih držav, med njimi sta tudi raziskovalki programske skupine Uporabna razvojna psihologija, prof. dr. Maja Zupančič z Oddelka za psihologijo Filozofske fakultete in izr. prof. dr. Tina Kavčič z Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani, dopolnilno raziskovalno zaposlena na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.


Nagrado letno podeljuje Društvo za preučevanje človekovega vedenja in evolucije (ustanovljeno leta 1988 na Univerzi v Michiganu) v poklon ugledni, leta 2009 preminuli kanadski psihologinji Margo Wilson, ki je bila ena izmed vodilnih raziskovalk v svetu na področju evolucijske psihologije.

O članku:

V evoluciji se ohranjajo tiste značilnosti, ki povečujejo verjetnost preživetja, in tiste, ki povečujejo verjetnost razmnoževanja. Slednje evolucijsko načelo je tesno povezano z izbiro partnerjev. V obsežni mednarodni raziskavi pod vodstvom psihologov z dveh univerz v ZDA (Kalifornija) je sodelovalo 14.478 odraslih iz 45 držav po svetu, vključno s Slovenijo. Udeleženci so ocenjevali izraženost različnih značilnosti pri želenem dolgotrajnem partnerju, pri njihovem dejanskem partnerju in pri sebi. Že ugotovitve predhodnih študij v posameznih družbenokulturnih okoljih so pokazale, da so ljudje nagnjeni k izbiri partnerjev, ki so jim podobni v vrsti značilnosti, npr. izobrazbi, inteligentnosti, prijaznosti, telesni privlačnosti. Pričujoča študija kaže, da so posamezne značilnosti, po katerih ljudje izbirajo dolgotrajne partnerje, med seboj povezane (nekdo, ki ima visoko izraženo eno subjektivno zaželeno lastnost, ima verjetno visoko izražene tudi druge zaželene lastnosti, vsaj kot jih zaznava njegov partner), kar se odraža v faktorju splošne zaželenosti partnerjev (t. i. d-faktor). Rezultati kažejo tudi, da je ta splošna zaželenost univerzalna ter odraz selektivne izbire partnerjev v evolucijski zgodovini ljudi.

Nagrajeni članek je na voljo na tej povezavi.

Čestitamo za uspeh!

SLIKOVNO GRADIVO



16.07.2020

Etnološki tabor treh dolin

Na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo med 22. in 27. septembrom 2020 organizirajo Etnološki tabor treh dolin, ki bo potekal na Solčavskem. Vljudno vabijo k udeležbi vse študentke in študente, ki jih zanimajo sodobni etnološki in antropološki pristopi k raziskovanju naravne in kulturne dediščine, meja in obmejnosti, ekologije, odročnosti, varovanih območij in ruralno-urbanih tematik. Prijave na tabor sprejemamo do 20.8.2020.


Več v priponki.


DATOTEKE
vabilo_etnoloski_tabor_treh_dolin_0.pdf


15.07.2020

Vabilo na Etnološki tabor treh dolin


Pozdravljeni. 

 

Na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo med 22. in 27. septembrom 2020 organiziramo Etnološki tabor treh dolin, ki bo potekal na Solčavskem. Vljudno vabimo k udeležbi vse študentke in študente, ki vas zanimajo sodobni etnološki in antropološki pristopi k raziskovanju naravne in kulturne dediščine, meja in obmejnosti, ekologije, odročnosti, varovanih območij in ruralno-urbanih tematik. 

Sodelovanje na taboru se lahko prizna kot praksa, preliminarna diplomska/magistrska raziskava, predvidoma pa bo omogočena tudi objava izsledkov v strokovni publikaciji. 

Prijave na tabor sprejemamo do 20.8.2020.

Več informacij o programu, stroških in usmeritvah najdete v priloženem vabilu. 

https://www.facebook.com/events/2780016085564904/

 

Imejte lepo poletje in upamo, da se vidimo septembra!


DATOTEKE
vabilo_etnoloski_tabor_treh_dolin.pdf


14.07.2020

Izr. prof. dr. Mitja Ferenc prejel visoko avstrijsko odlikovanje

Avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen je zgodovinarja in profesorja za sodobno zgodovino na Filozofski fakulteti Mitjo Ferenca odlikoval z velikim častnim znakom za zasluge za Republiko Avstrijo. Prof. Ferencu je priznanje v četrtek v Ljubljani izročila avstrijska veleposlanica v Sloveniji Sigrid Berka.


Priznanje je prejel za izreden prispevek in obširno raziskovalno dejavnost na področju zgodovine ter kulture Kočevarjev in na področju prikritih grobišč kot posledice povojnih pobojev. S svojimi znanstveno podkrepljenimi predavanji, publikacijami in razstavami je odločilno prispeval k razumevanju zgodovine in usode Kočevarjev na Slovenskem. Prav tako je dolgoletni član vladne komisije za reševanje vprašanja prikritih grobišč, ki so za Avstrijo prav tako izrednega pomena, ker so med žrtvami tudi številni pripadniki takrat v Sloveniji živečega nemško govorečega prebivalstva ter civilisti z avstrijske Koroške. Ob tem se tako kot znanstvenik kakor tudi kot član omenjene komisije vseskozi zavzema za pieteten spomin in spoštljivo obravnavo tudi teh žrtev, katerih potomci danes živijo zlasti v Avstriji. (vir: STA)

Iskrene čestitke!

Foto: Matej Ferenc

SLIKOVNO GRADIVO



13.07.2020

Zimska šola: International and Comparative Studies in Adult Education and Lifelong Learning


Sporočam, da bo osma zimska šola/akademija s področja mednarodnih in primerjalnih študij v izobraževanju odraslih in vseživljenjskem učenju potekala od 1. do 12. februarja 2021 v Würzburgu (Nemčija) ter da je rok za prijavo 21. september 2020.

Zimska šola/akademija je namenjena magistrskim in doktorskim študentom andragogike in pedagogike. Magistrski študenti po uspešno zaključeni šoli dobijo 5 ECTS, doktorski pa 10 ECTS.

Ker za vse nas, situacija v zvezi s študijem in Covid-19 v letu 2021 še ni jasna, se vsi udeleženci lahko odločijo za udeležbo z izobraževanjem na daljavo ali za udeležbo s fizično prisotnostjo na fakulteti.

Za udeležbo na zimski šoli je na voljo tudi finančna podpora (štipendija).

Več informacij (vključno s programom) o zimski šoli je dostopnih v priponki.

Vsi, ki ste potencialno zainteresirani za udeležbo, me prosim kontaktirate po mailu (borut.mikulec@ff.uni-lj.si).

Lep pozdrav,

Borut Mikulec

 


DATOTEKE
20200709_programm_master_doctoral9941.pdf


13.07.2020

Spletna okrogla miza: Dr. Anka Mayer. Njene predhodnice in naslednice (1911–1931)

Filozofska fakulteta in Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Ljubljani vabita na spletno okroglo mizo ob stoletnici prvega doktorata na Univerzi v Ljubljani z naslovom Dr. Anka Mayer. Njene predhodnice in naslednice (1911–1931).


Spletna okrogla miza bo potekala 15. julija 2020 ob 11.00 uri na naslovu https://us02web.zoom.us/j/87699792505 in v hkratnem prenosu na Facebook strani Filozofske fakultete UL.

15. 7. 1920 je bila na Univerzi v Ljubljani prva promocija v njeni zgodovini. Za doktorico filozofije je bila promovirana Anka Mayer. Pred njo so v Pragi in na Dunaju promovirale še Ana Jenko, Angela Piskernik, Milena Perušek in Melita Pivec. Na ljubljanski univerzi pa so v naslednjem desetletju promovirale še štiri doktorandke. O njihovih dosežkih in pričakovanjih bodo spregovorili: zasl. prof. dr. Stane Pejovnik in urednice in soavtor monografije Ženske, ki študirajo, so nevarne* doc. dr. Petra Kramberger, izr. prof. dr. Franc Perdih, izr. prof. dr. Irena Samide in izr. prof. dr. Tanja Žigon. Na okrogli mizi bo predstavljeno tudi slikovno gradivo, ki sta ga pripravili Tatjana Dekleva in Tea Anžur (Arhivsko muzejska služba UL).

 

Spletno okroglo mizo bodo otvorili rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Igor Papič, prodekanja Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, prof. dr. Helena Prosen, in dekan Filozofske fakultete, prof. dr. Roman Kuhar, dogodek pa bo povezoval prof. dr. Tone Smolej.

 

Spletna okrogla miza o prvem doktoratu na Univerzi v Ljubljani je del praznovanj ob stoletnici UL. Doktorska šola Univerze v Ljubljani bo 100. obletnico doktorskega študija obeležila tudi na posebnem dogodku 12. novembra 2020.

Vljudno vabljeni!

 

 

*Frauen die studieren, sind gefährlich. Ausgewählte Porträts slowenischer Frauen der Intelligenz (Ženske, ki študirajo, so nevarne. Izbrani portreti slovenskih

intelektualk. Znanstvena založba Filozofske fakultete, 2018)

 

Vabilo



09.07.2020

VABILO K SODELOVANJU ZA ŠTUDENTKE/ŠTUDENTE


Spoštovane in spoštovani,

v marcu 2020 nas je zajela pandemija covid-19, ki je korenito spremenila naš ustaljeni način poučevanja. Glede na to, da so se vrata fakultet in akademij za nedoločen čas zaprla, smo se prilagodili na situacijo na različne načine. V svojem raziskovalnem procesu me zanima predvsem, kako ste se študentke in študenti uspeli prilagoditi na nastalo situacijo. V ta namen vas prosim za sodelovanje, ki je popolnoma anonimno. V vprašalniku ni pravilnih in nepravilnih odgovorov. Izražajo se samo mnenja.

Prosim vas, da si vzamete 15 minut in izpolnite anketo, ki je na spletni strani https://www.1ka.si/a/282181.

Za sodelovanje se vam že vnaprej zahvaljujem.

Izr. prof. dr. Violeta Jurkovič, Fakulteta za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani
Izr. prof. dr. Eva Podovšovnik,  Fakulteta za turistične študije Univerze na Primorskem



09.07.2020

Pota k zgodovinskemu spoznanju našega časa


Pri Znanstveni založbi Filozofske fakultete UL je izšla knjiga: Pota k zgodovinskemu spoznanju našega časa

Več na: https://e-knjige.ff.uni-lj.si/znanstvena-zalozba/catalog/book/222


DATOTEKE
pota_wege.pdf


09.07.2020

Mednarodni projekt SYStem (Share Your Soils) na Oddelku za geografijo, FF UL


SYStem (Shre Your Soils)

Visokošolsko izobraževanje se trenutno sooča z velikim izzivom, ki je povezano z generacijo Z, t.i. »digitalnimi domačini«. Ti od svojih izobraževalnih inštitucij pričakujejo, da bodo na široko in vsepovsod uporabljale mobilno in z njo povezano tehnologijo. Odgovor na te zahteve s področja izobraževanja o prsteh/tleh in okolju je projekt SYStem - Share Your Soils (Deli svoje prsti). Izvaja ga ekipa strokovnjakov 10 univerz iz 8 Evropskih držav (Češka, Estonija, Madžarska, Italija, Latvija, Poljska, Slovenija in Španija), ki raziskujejo in poučujejo o prsteh. Oddelek za geografijo, Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani je partnerska ustanova iz Slovenije.

Cilj sistema SYStem je ustvariti vsebine na eni strani povezane z mobilno tehnologijo, družabnimi omrežji in izobraževanjem, na drugi strani pa z prepoznavanjem, opisovanjem, določanjem in razvrščanjem prsti na podlagi mednarodne klasifikacije WRB. Glavno orodje, ustvarjeno v okviru projekta, bo mobilna aplikacija za pošiljanje in deljenje fotografij profila prsti z opisom in geolokacijo ter predlogom za razvrstitev znotraj WRB. Uporabniki bodo imeli možnost interakcije in izmenjave svojega znanja, pri čemer bodo lahko pomagali manj izkušenim sodelavcem s komentarji in predlogi o nastanku in klasifikaciji prsti. Poleg tega bo pripravljen Omnibus prsti, namenjen poučevanju najnovejše izdaje klasifikacijskega sistema WRB (različica 2015) na univerzitetni ravni. Rezultati projekta bodo zagotovili inovativno učno orodje, ki bo pomagalo ne le visokošolskim in učiteljem na nižjih ravneh, marveč tudi okoljskim raziskovalcem in praktikom.

 

Higher education is currently facing a huge challenge related to the 'Z' generation, the 'digital natives', who expect universities to make extensive use of mobile technologies and gamification. The answer to such needs in the field of soil and environment sciences education is the project Share Your Soils (SYStem). It will be implemented by a consortium of specialists from 10 universities from 8 countries (Czech Republic, Estonia, Hungary, Italy, Latvia, Poland, Slovenia, and Spain) with research and teaching experience in soil science issues in various regions of Europe. Geography department of the University of Ljubljana’s Faculty of Arts is the partner institution from Slovenia.

The goal of SYStem is to create edutainment social media dedicated to the description and classification of soils according to international WRB classification. The main tool created under the project will be a mobile application for sending soil profile photos with a description and geolocation, and a classification proposal. Users will have the opportunity to interact and share their knowledge, helping less experienced colleagues through comments and suggestions on soil genesis and classification. In addition, a soil Omnibus will be prepared dedicated to teaching the latest edition of the WRB system (2015) at the university level. Project results will provide an innovative teaching tool supporting not only college teachers but also high schools as well as environmental researchers and practitioners.



04.07.2020

Neposredna izvedba študijskega procesa na fakultetah je temelj univerzitetnega izobraževanja

Senat Filozofske fakultete UL je ob zaključku letošnjega študijskega leta in ob pripravi na naslednje študijsko leto sprejel naslednjo izjavo za javnost:


V času epidemije COVID-19, ko so bile izobraževalne institucije v Sloveniji zaprte, je bila glavnina javne in strokovne razprave usmerjena v iskanje ustreznih rešitev za izvedbo osnovnošolskega in srednješolskega izobraževalnega in vzgojnega procesa, bistveno manj pozornosti in razmislekov pa je bilo namenjenih univerzitetnemu izobraževanju. Pristojno ministrstvo je v sodelovanju z univerzami sicer sprejelo določene ukrepe, ki so blažili nastale razmere. Študentkam in študentom je bila zagotovljena pravica do podaljšanega statusa v naslednjem študijskem letu zaradi izjemnih epidemioloških okoliščin, ki so neposredno vplivale na izvajanje študijske dejavnosti v letošnjem študijskem letu oziroma onemogočile izvedbo dela študijskega procesa. Pri tem so bili mišljeni predvsem tisti deli, ki jih na daljavo ni mogoče izvesti zaradi nujne fizične prisotnosti študentk in študentov, kot so na primer laboratorijske vaje, terensko delo, opravljanje prakse v različnih institucijah in podobno. Vse to je morebiti ustvarilo napačen vtis, da je možno preostale dele študijskega procesa preprosto prenesti v spletno okolje in izvesti enako kakovostno, kot če bi jih izvajali v predavalnicah.

Čeprav smo se na Univerzi v Ljubljani zagotovo trudili, da v izjemnih razmerah, ki so zahtevale prehod na drugačen način dela tako rekoč čez noč, študijski proces izvedemo kar najbolje, je dejstvo, da sta pri tem umanjkala vsaj dva ključna elementa univerzitetnega izobraževanja: fizično študijsko okolje, ki ga simbolno pooseblja predavalnica in ki med drugim pomembno prispeva k motivaciji za študij, in študentska oziroma akademska skupnost, ki temelji na dialogu, medsebojnem spoštovanju ter izmenjavi pogledov in stališč. To je namreč bistvena in ključna prvina študijskega procesa v vseh znanstvenih disciplinah, še posebej pa v humanistiki in družboslovju, skozi katero se brusi in oblikuje kritično mišljenje in ki je prek spleta ni mogoče zagotoviti v enaki meri. Ob tem ne gre pozabiti na dejstvo, da je bil študijski proces močno okrnjen tudi zaradi zaprtih knjižnic in arhivov, muzejev, galerij in drugih ustanov; digitalizacija (ne)materialnega gradiva je v Sloveniji, na žalost, še daleč od potreb poglobljenega univerzitetnega študija, pa tudi v prihodnosti nikoli ne bo mogla povsem nadomestiti osebnega stika z gradivom.

Prek spleta, na daljavo, je mogoče ob premišljeni izvedbi posredovati del znanja, a je tudi to – kolikor je oropano študijskega in socialnega okolja, prostora srečevanja, ki ključno zaznamuje študijski proces – v pomembni meri okrnjeno. Zato ni presenetljiva ugotovitev raziskave med študentkami in študenti UL FF ob zaključku pedagoškega procesa v poletnem semestru 2019/2020 (N=1040): 66 % vprašanih je poročalo, da so med študijem na daljavo težje vzpostavljali motivacijo za študij, med slabostmi tovrstnega študija pa so pogosto izpostavljali prav umanjkanje socialnih stikov. Študentska leta so čas vzpostavljanja specifičnih strokovnih, prijateljskih in kolegialnih vezi, ki pomembno sooblikujejo posameznike in posameznice ter vplivajo tudi na njihove poznejše poklicne poti.

Epidemija COVID-19 je letošnjo generacijo študentk in študentov prikrajšala za predavalnico kot fizični prostor, v katerem je študijski proces utemeljen na medsebojnem spoštovanju in enakosti, na kritični, a enakovredni izmenjavi pogledov, zastavljanju vprašanj in izrekanju svojih videnj. Ne trdimo, da študentke in študenti v predavalnice vstopajo kot posamezniki in posameznice z enakimi možnostmi, saj se družbene neenakosti zagotovo odražajo tudi v študijskih prostorih na fakultetah, a spletna orodja, s pomočjo katerih je potekal skoraj ves poletni semester, so te razlike in neenakosti zgolj okrepila, možnost dialoga pa pogosto bistveno zamejila. Dostop do spodobne spletne povezave, ki je omogočala prenos slike in zvoka, nikakor ni bil samoumeven. Večurno sedenje pred računalniškim ekranom in spremljanje pedagoškega procesa na daljavo, ko se občasno izgubi zvok, prekine povezava in ki ga motijo še številni drugi elementi domačega okolja ter je na splošno odvisen od posameznikovih bivanjskih pogojev, je neprimerljivo z izkušnjo predavanja v predavalnici. Zato tudi ne preseneča podatek iz omenjene raziskave, v kateri je 78 % vprašanih študentk in študentov ocenilo, da je bila njihova študijska obremenitev v času epidemije večja. Kako je/bo vse to vplivalo na njihov študijski uspeh, bomo lahko ugotovili šele konec septembra, po končanem jesenskem izpitnem roku.

S tem pozivom želimo opozoriti na nujnost ohranitve visokošolskega študijskega procesa v živo. Ne trdimo, da uporaba spletnih orodij in dela na daljavo ne more dopolniti tega procesa. Kot podporo in dopolnilo neposrednega poučevanja v živo ga na fakultetah uporabljamo že vrsto let, a z jasnim zavedanjem, da te oblike dela ne morejo v celoti nadomestiti visokošolskega študijskega procesa v živo. S tem pismom opozarjamo pred poenostavljenim in lahkotnim pričakovanjem, da je visokošolski študijski proces možno brez resnejših posledic za kakovost študija in študentskega življenja prenesti v virtualno okolje. Res je, da so nekatere univerze v tujini že napovedale, da bodo naslednje študijsko leto v celoti izvedle prek spleta, nekatere tudi zaradi tujih študentk in študentov, a v ozadju teh odločitev so predvsem finančni razlogi, povezani s šolninami. Prednost javnega visokošolskega sistema v Sloveniji, ki ni odvisen od šolnin, je ravno v tem, da lahko in mora zagotavljati kakovosten študijski proces, ki ni primarno podvržen finančni logiki. Zato je ključno, da tudi v kriznih razmerah izkoristimo prednosti našega visokošolskega sistema in da se odgovorno, ob upoštevanju epidemioloških razmer, vrnemo k oblikam poučevanja v živo. Pri načrtovanju izobraževalnih procesov v jeseni letošnjega leta, na kar se na Univerzi v Ljubljani že intenzivno pripravljamo, moramo biti pozorni na dejstvo, da je bil v letošnjem poletnem semestru študij na daljavo le zasilna rešitev. Čeprav so pri premagovanju epidemije COVID-19 zdravstveni pogledi izredno pomembni, je treba pri načrtovanju izobraževalnega procesa na vseh stopnjah upoštevati tudi ugotovitve pedagoških, socioloških, psiholoških in na splošno humanističnih in družboslovnih znanosti ter iskati ustrezne nove modele izobraževanja, ki morajo temeljiti na neposrednem študijskem procesu. Znanje je predragoceno, da bi ga smeli podvreči kratkoročnim ciljem.

 

Senat Filozofske fakultete,

zanj prof. dr. Roman Kuhar, dekan UL FF



03.07.2020

Vabilo na strokovna predavanja v okviru 56. SSJLK

Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik vabi na 6 strokovnih predavanj o slovenskem jeziku, literaturi in kulturi, bodo potekala v okviru 56. seminarja slovenskega jezika, literature in kulture.


Predavanja so javna in odprta za vse, ki jih tematika zanima, zato Vas vljudno vabijo, da se jim pridružite na povezavi https://us02web.zoom.us/j/89977938498, potekala pa bodo po naslednjem razporedu:

  • Torek, 7. 7., 14.00–15.00: Marko Stabej: Kaj se dogaja s slovenščino?
  • Sreda, 8. 7., 14.00–15.00: Alenka Žbogar: Razmerja v izbrani sodobni slovenski kratki prozi
  • Petek, 10. 7., 14.00–15.00: Božidar Jezernik: Kako je nevidni Triglav postal slovenski nacionalni simbol
  • Ponedeljek, 13. 7., 14.00–15.00: Simona Kranjc: Besedni red v slovenščini
  • Torek, 14. 7., 14.00–15.00: Darja Pavlič: Raznolikost poetik v sodobni slovenski poeziji – trije primeri
  • Sreda, 15. 7., 14.00–15.00: Martina Malešič: Urbanistični razvoj Ljubljane kot modernega mesta

 

Povzetke predavanj najdete na povezavi https://centerslo.si/wp-content/uploads/2020/06/5_predavanja.pdf.

 

Za več informacij o SSJLK se obrnite na damjan.huber@ff.uni-lj.si.



03.07.2020

KNJIŽNICI NA ROMANISTIKI V POLETNEM ČASU


Obe knjižnici na Romanistiki bosta v celoti zaprti med inventuro: 27. julij – 14. avgust.

 

Pred in po tem času boste gradivo (predvidoma*) lahko naročali  preko sistema cobiss ali na e-naslov ohk.rom@ff.uni-lj.si (če bodo pri tem naslovu vnovič  nastopile težave, pa na oba e-naslova bibliotekark:

Metka.sorli@ff.uni-lj.si  IN  Marjeta.Prelesnik-Drozg@ff.uni-lj.si.) Naročeno gradivo (po prejemu sporočila, da je pripravljeno) boste prevzeli na skupnem izposojevališču OHK FF v sobi 37 (pritličje FF),

kamor ga boste lahko tudi vrnili v času objavljenih uradnih ur. Vračilo knjig bo možno tudi v enega od treh knjižnih nabiralnikov v pritličju FF v času odprtosti Fakultete.

 

*

Svetujemo vam, da spremljate obvestila na oddelčni spletni strani IN na strani OHK FF.



30.06.2020

Težave z e-naslovom ohk.rom@ff.uni-lj.si


Zaradi trenutnih težav z e-naslovom ohk.rom@ff.uni-lj.si vas prosimo, da vsa sporočila v zvezi z

izposojo in drugimi storitvami v obeh knjižnicah na Romanistiki do 10. julija pošiljate tudi na e-naslov metka.sorli@ff.uni-lj.si.



24.06.2020

INVENTURA V KNJIŽNICAH OHK


Spoštovani,

 

v juliju in avgustu 2020 bo v nekaterih knjižnicah OHK FF potekala inventura.

V teh knjižnicah si gradiva ne bo mogoče izposojati in rezervirati, tudi po telefonu in e-pošti ne bomo dosegljivi. Gradivo, vrnjeno v knjižni nabiralnik, bo razdolženo po zaključeni inventuri v posamezni knjižnici z upoštevanjem tridnevne karantene. V tem času zamudnin ne bomo zaračunavali.

 

Priporočamo, da si pravočasno priskrbite gradivo, ki ga potrebujete.

KNJIŽNICE V ČASU INVENTURE

 

 

 

 

Anglistika, germanistika in prevajalstvo

1. – 3. julij in 20. julij – 31. julij

Azijske študije

1. – 3. julij

Etnologija

27. julij – 7. avgust

Filozofija

6. – 10. julij

Pedagogika in andragogika

17. – 25. avgust

Primerjalna književnost in literarna teorija

27. julij – 7. avgust

Primerjalno in splošno jezikoslovje

24. – 28. avgust

Romanistika

27. julij – 14. avgust

Sociologija

6. – 17. julij

Zgodovina

13. – 22. julij

 

 

 

 

 

 

                                   



24.06.2020

Novinarska konferenca ob zaključku projekta Interdisciplinarna analiza problematike bolniškega nadomestila samostojnih podjetnikov

Filozofska fakulteta in Gibanje za dostojno delo in socialno družbo vabita na novinarsko konferenco ob zaključku ŠIPK projekta Interdisciplinarna analiza problematike bolniškega nadomestila samostojnih podjetnikov. Dogodek bo v torek, 30. junija 2020, ob 11.00 uri (Modra soba).


Vodja projekta, doc. dr. Gorazd Kovačič, in drugi člani projektne skupine bodo predstavili ugotovitve svoje empirične raziskave o ekonomskem položaju, zdravstvenem stanju in prezentizmu samozaposlenih. Samozaposleni zelo pogosto delajo bolni, ker si ne morejo privoščiti bolniške odsotnosti, na dolgi rok pa trpita njihovo zdravje in produktivnost. Projektna skupina je pripravila predlog sistemske ureditve problema bolniške odsotnosti in bolniškega nadomestila. Gre za predlog novega obveznega zavarovanja za kritje hitrejšega nastopa bolniškega nadomestila. Projektna skupina je pripravila njegovo obrazložitev, oceno mesečnega stroška in zbrala odzive deležniških organizacij. Zaključno poročilo bo na voljo deležnikom kot strokovno izhodišče za zakonodajni proces.

 

Lepo vabljeni!



22.06.2020

Predstavitev rezultatov triletnega raziskovalnega projekta o življenju slovenskega prebivalstva ob okupacijskih mejah v drugi svetovni vojni

V ponedeljek, 22. junija 2020, je v prostorih Atrija ZRC potekala novinarska konferenca ob predstavitvi rezultatov projekta Napravite mi to deželo nemško ... italijansko ... madžarsko ... hrvaško! Vloga okupacijskih meja v raznarodovalni politiki in življenju slovenskega prebivalstva. Projekt, ki ga je financirala ARRS, je izvajala ekipa 19 zgodovinarjev in geografov z Oddelka za zgodovino Filozofske fakultete UL, Geografskega inštituta Antona Melika Znanstvenoraziskovalnega centra ZRC SAZU, Pedagoške fakultete UL in Inštituta za novejšo zgodovino v Ljubljani, kot zunanji partner pa je sodeloval še Inštitut za narodnostna vprašanja. Poleg raziskovalcev in raziskovalk so pri projektu sodelovali tudi študenti in študentke Oddelka za zgodovino Filozofske fakultete.


Več si lahko preberete tukaj.

SLIKOVNO GRADIVO



22.06.2020

Razpis štipendij Fulbright


Pozdravljeni!

 

Prejeli smo obvestilo o objavljenem razpisu programa Fulbrightovih štipendij za študijsko leto 2021–2022.

Razpis je namenjen tudi doktorskim študentkam in študentom, če imate slovensko državljanstvo, uradni status doktorske študentke/doktorskega študenta v Sloveniji ali v EU in obvladate angleščino.  

Več informacij na: https://si.usembassy.gov/education-culture/fulbright-program/

Rok za prijavo je 15. avgust 2020.



22.06.2020

Poletna šola »Changing Europe – European Changes 2020«


Pozdravljeni,

Univerza v Pécsu organizira poletno šolo »Changing Europe – European Changes 2020«, ki bo potekala v Pécsu, od 3. do 12. septembra letos. Na voljo so štipendije. Rok prijav je 15. julij.

Več informacij, vključno s sedanjo različico programa, najdete v priponkah.


DATOTEKE
changing_europe_ceepus_summer_school_2020_-_university_of_pecs_hungary.pdf
changing_europe_ceepus_summer_school_2020_preliminary_schedule_-_university_of_pecs_hungary.pdf


18.06.2020

Štipendija nemškega parlamenta za vsaj diplomirane zgodovinarje


Pozdravljeni,

 

nemški parlament razpisuje 13-tedenske štipendije za kandidatke in kandidate, ki želijo spoznati politično življenje v Berlinu, so vsaj že diplomirali in dobro znajo nemško. Mednarodna parlamentarna štipendija je namenjena visoko kvalificiranim in politično zainteresiranim mladim, ki se želijo po zaključku programa vrniti v svojo domovino in aktivno ter odgovorno sooblikovati demokratično prihodnost svoje države. Rok za prijavo je 31. julij 2020. Več informacij je v priponkah, tam najdete tudi povezavo na prijavno dokumentacijo.


DATOTEKE
stipendije_nem._parlament_1.pdf
stipendije_nem._parlament_2.pdf


18.06.2020

Javni razpis za dva kandidata za mlada raziskovalca (m/ž) v letu 2020


Na podlagi določil Zakona o delovnih razmerjih ZDR-1 (Uradni list RS, št. 21/2013, 78/2013 - popr., 47/2015 - ZZSDT, 33/2016 - PZ-F, 52/2016, 15/2017 - odl. US, 22/2019 - ZPosS, 81/2019, 36/2020 - ZIUPPP, 49/2020 - ZIUZEOP, 61/2020 - ZIUZEOP-A, 80/2020 – ZIUOOPE) in Pravilnika o postopkih (so)financiranja in ocenjevanja ter spremljanju izvajanja raziskovalne dejavnosti (Uradni list RS, št. 52/2016, 79/2017, 65/2019, 78/2020) – Pravilnik - in skladno z Obvestilom o dodelitvi mentorskih mest raziskovalnim programom v letu 2020 in okvirnem številu mentorskih mest raziskovalnim programom za čas trajanja raziskovalnega programa št. 6316-2/2020-302  Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije - Obvestilo - objavlja Narodni muzej Slovenije, Prešernova cesta 20, 1000 Ljubljana

javni razpis

za dva kandidata za mlada raziskovalca (M/Ž) v letu 2020 (razpis objavljen na Zavodu za zaposlovanje dne 17. 06. 2020)

  1. za raziskovalno področje arheologija pri izbranem mentorju dr. Boštjanu Laharnarju

in

  1. za raziskovalno področje zgodovina pri izbranem mentorju dr. Tomažu Lazarju

Kandidat za mladega raziskovalca mora izpolnjevati naslednje pogoje (113. člen Pravilnika):

  • ima najmanj univerzitetno izobrazbo ustrezne smeri, doseženo po študijskem programu, sprejetem v Republiki Sloveniji pred 11. junijem 2004, in povprečno oceno vseh izpitov in vaj (brez ocene diplome) najmanj 8,00 ter izpolnjuje pogoje za vpis na podiplomski študij tretje stopnje, ali
  • ima izobrazbo, doseženo po študijskem programu druge stopnje ustrezne smeri, sprejetem v Republiki Sloveniji po 11. juniju 2004, in povprečno oceno vseh izpitov in vaj na študijskem programu prve stopnje in študijskem programu druge stopnje najmanj 8,00 (upošteva se tudi ocena diplomskega in magistrskega dela)
  • ali
  • ima magisterij, dosežen po magistrskem študijskem programu, sprejetem v Republiki Sloveniji pred 11. junijem 2004
  • ali
  • ima glede na prvo, drugo in tretjo alinejo primerljivo izobrazbo, doseženo na univerzah v tujini.

Če se kandidat za mladega raziskovalca ob sklenitvi pogodbe vpisuje v drugi oziroma tretji letnik študijskega programa tretje stopnje, povprečna ocena dodiplomskega študija po študijskem programu, sprejetem v Republiki Sloveniji pred 11. junijem 2004, oziroma povprečna ocena vseh izpitov in vaj študijskega programa prve stopnje in študijskega programa druge stopnje ni pomembna.

Če ima kandidat opravljen magisterij, dosežen po magistrskem študijskem programu, sprejetem v Republiki Sloveniji pred 11. junijem 2004, povprečna ocena dodiplomskega študija ni pomembna.

Na razpis se lahko prijavi tudi kandidat, ki še nima zaključenega študijskega programa druge stopnje, ima pa ob prijavi na razpis opravljenih najmanj 80 % vseh izpitov in vaj. Če bo ta kandidat izbran za mladega raziskovalca, je dolžan študijski program druge stopnje dokončati do vključno 14. septembra 2020 in pridobiti potrdilo o zaključku študija ter potrdilo o opravljenih vseh študijskih obveznostih s povprečno oceno najmanj 8,00 na študijskih programih prve in druge stopnje.

  • Starost do vključno 28 let (upošteva se letnica rojstva – rojeni kadar koli v letu 1992 ali kasneje).

Starostna meja se dvigne nad 28 let, če je kandidat brez finančne podpore že opravil eno oziroma dve leti podiplomskega študija tretje stopnje, in sicer se za vsak opravljen letnik doda eno leto.

Če je kandidat za mladega raziskovalca izkoristil dopust iz naslova zavarovanja za starševsko varstvo v trajanju najmanj šestih mesecev, pri čemer se za enega otroka upošteva eno leto, se starostna meja dvigne nad 28 let. Enako velja za daljšo, najmanj šestmesečno dokumentirano bolezensko odsotnost kandidata.

Skladno s 4. odstavkom 113. člena Pravilnika ni možno financirati usposabljanja, zaradi česar se ne morejo prijaviti kandidati za mlade raziskovalce, ki se ob podpisu pogodbe vpisujejo v dodatno leto študijskega programa tretje stopnje oziroma so navedeni status že izkoristili, kandidati, ki so prek agencije že bili financirani v programu mladih raziskovalcev, in kandidati, ki že imajo opravljen doktorat znanosti.

Čas usposabljanja izbranih mladih raziskovalcev bo skladno s 116. členom Pravilnika največ štiri leta.

Čas usposabljanja se skrajša za eno leto, če je mladi raziskovalec ob podpisu pogodbe vpisan v drugi letnik študijskega programa tretje stopnje, in za dve leti, če je vpisan v tretji letnik študijskega programa tretje stopnje.

Merila za ocenjevanje kandidatov so:

  • povprečna ocena vseh izpitov in vaj (brez diplome) na univerzitetnem študijskem programu, sprejetem v RS pred 11. junijem 2004 oz. na študijskem programu prve stopnje in študijskem programu druge stopnje (upošteva se tudi ocena diplomskega in magistrskega dela), opravljenih mora biti vsaj 80% vseh izpitov in vaj (število točk = povprečna ocena);
  • že zaključen magisterij, dosežen po magistrskem študijskem programu, sprejetem v RS pred 11. junijem 2004 (1 točka);
  • vpis v študijski program tretje stopnje (0,5 točke);
  • prejete nagrade oziroma priznanja (največ 1 točka);
  • objavljeni članki, pri čemer se upošteva avtorstvo ali soavtorstvo znanstvenega članka (vsak samostojen članek je vreden do 1 točke, v primeru soavtorstva pa se 1 točka deli s številom soavtorjev) (skupaj največ 3 točke);
  • sodelovanje pri raziskovalnem delu (največ 3 točke);
  • ocena razgovora s kandidatom (največ 5 točk).

Čas sklenitve delovnega razmerja:

Narodni muzej Slovenije bo z izbranima kandidatoma sklenil delovno razmerje za določen čas usposabljanja za pridobitev doktorata znanosti in za čas financiranja, kot ga določa 116. člen Pravilnika, to je za največ štiri leta.

Začetek financiranja usposabljanja mladih raziskovalcev s strani ARRS bo določen glede na razpoložljiva sredstva Proračuna RS, predvidoma pa se financiranje začne s 1. oktobrom 2020.

 

Prijave na razpis:

Kandidati naj pošljejo pisne prijave s kratkim življenjepisom in dokazili o izpolnjevanju pogojev najpozneje do 02. 07. 2020 do 24.00 na e-naslov miroslav.vute@nms.si.

Nepravočasne in nepopolne prijave ne bodo obravnavane.

Izbor kandidatov za mlada raziskovalca bo muzej opravil v soglasju z izbranima mentorjema. Prijavljene kandidate bomo o izidu izbora obvestili najkasneje do 17. 08. 2020.

 

NARODNI MUZEJ SLOVENIJE


DATOTEKE
razpisna_dokumentacija.pdf


17.06.2020

Zaprtost fakultete v času od 25. do 28. 6. 2020


Obveščamo vas, da bo fakulteta v prihodnjem tednu v četrtek, 25. 6. 2020, petek, 26. 6. 2020, ter soboto in nedeljo, 27. in 28. 6. 2020, na vseh lokacijah zaprta.



17.06.2020

Predstavitev projekta Napravite mi to deželo nemško ... italijansko ... madžarsko ... hrvaško! Vloga okupacijskih meja v raznarodovalni politiki in življenju slovenskega prebivalstva

Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete vabi v ponedeljek, 22. junija 2020, ob 11.00 uri (Atrij ZRC) na novinarsko konferenco, na kateri bodo predstavili rezultate projekta Napravite mi to deželo nemško ... italijansko ... madžarsko ... hrvaško! Vloga okupacijskih meja v raznarodovalni politiki in življenju slovenskega prebivalstva in tri knjige, ki so jih že izdali. V tednu od 22. do 29. junija 2020 bodo v atriju na ogled tudi izbrani razstavni panoji nekaterih razstav, ki so nastale v okviru projekta.


V torek, 23. junija 2020, ob 11.00 uri pa vabljeni na novinarsko konferenco ob izidu knjige Vinceremo, videt čemo. Okupacijske meje v Beli krajini 1941–1945. Dogodek bo potekal v gasilskem domu v Ziljah. Na predstavitvi bodo sodelovali vodja raziskovalnega projekta, prof. dr. Božo Repe, in dva od soavtorjev knjige, asist. dr. Božidar Flajšman in izr. prof. dr. Bojan Balkovec.

Več

SLIKOVNO GRADIVO




16.06.2020

Odprt je prvi razpis za Inovacijski sklad Univerze v Ljubljani

Rok za prijavo na razpis Inovacijskega sklada Univerze v Ljubljani (UL) je 31. julij 2020. Raziskovalce z obetavnimi projekti vabijo, da se prijavijo na informativni dan, ki bo 30. junija 2020, kjer bodo izvedeli vse o razpisu in kako se nanj prijaviti.


Sredstva Inovacijskega sklada se bodo izbranim projektom dodelila v okviru razpisa. Vabljeni tudi na spletni informativni dan, ki bo 30. junija 2020 ob 10.00 uri (do 11.30). Povezavo do Zoom dogodka boste prejeli po prijavi na dogodek.

 

Več

SLIKOVNO GRADIVO



15.06.2020

Posvet ob jubileju ddr. Barice Marentič Požarnik

Posvet se bo zgodil 30.9.2020.


Znanstveni  posvet ob jubileju  ddr. Barice Marentič Požarnik z naslovom »Vloga humanističnega pristopa v izobraževanju in raziskovanju: za boljšo kakovost učenja in poučevanja« je premaknjen iz 17.6.2020 na sredo 30.9.2020.



11.06.2020

Vabilo na predstavitev portala jezikovnih poklicev

Od marca do junija je v sodelovanju med Oddelkom za prevajalstvo (OP) Filozofske fakultete in Združenjem konferenčnih tolmačev Slovenije (ZKTS) na daljavo nastajal portal Jezikovni poklici v Sloveniji. Študentski inovativni projekt v družbeno korist (ŠIPK) je bil letos eden od petih izbranih projektov Filozofske fakultete, ki ga sofinancirata Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada. Nastal je v želji, da bi študente vključili v poklicno projektno sodelovanje za pripravo spletišča, od zasnove do objave, ki združuje poljudne prispevke in predstavitve dobrih praks, s katerimi se strokovni in širši javnosti predstavljajo različni samostojni jezikovni poklici.


Pod vodstvom mentoric dr. Jane Zidar Forte (ZKTS) in dr. Mojce Schlamberger Brezar (OP) so študentje in študentke različnih študijskih smeri (računalništvo z informatiko, prevajalstvo, slovenistika) izdelali načrt spletne strani, slogovne smernice in nabor vsebinskih prispevkov, ki predstavljajo različne jezikovne poklice in posamezne vidike njihovega dela, osvetljujejo vlogo teh poklicev v slovenski družbi včeraj in danes, dajejo napotke, kdaj in zakaj poiskati strokovnjaka jezikovne stroke in še mnogo več. Portal je zasnovan tako, da bo tudi po zaključku projekta nadaljeval svoje poslanstvo in samostojnim izvajalcem v jezikovnih poklicih omogočal delitev dobrih praks, večjo vidno in prepoznavnost.

Potek projekta in spletno stran bodo predstavili v četrtek, 18. junija 2020, ob 14.00, prenos lahko spremljate v živo na kanalu Youtube.

Vabljeni!

SLIKOVNO GRADIVO



11.06.2020

Začenja se spletna konferenca Biti mlad sto let

Študenti in študentke več fakultet so v sklopu projekta Raziskovanje problema starizma in poslovnih priložnosti pri novih medicinskih tehnologijah, ki izboljšujejo zdravje in dolgoživost starejših ljudi, nosilec katerega je Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, želeli preveriti prisotnost starizma v Sloveniji, zaželenost dolgoživostnih tehnologij ter vpliv podaljševanja življenja na starizem. V slopu projekta bo danes (začetek ob 15. uri) in jutri potekala znanstvena konferenca, na kateri bodo predstavili rezultate njihove raziskave. Na konferenci bodo tudi pomembni govorci iz Slovenije in tujine, ki bodo predstavili različne tematike v povezavi z dolgoživostnimi tehnologijami in starizmom.


Danes, ko bo konferenca potekala v angleščini, bo predaval Aubrey de Grey, za mnoge vodilni raziskovalec dolgoživosti, ki je svoje življenje namenil preučevanju vitalnega podaljševanja življenja in se zdaj ukvarja tudi z oblikovanjem pomladitvenih tehnologij. Če bo četrtek namenjen podaljševanju življenja, bo v petek, ko bo konferenca potekala v slovenskem jeziku, poudarek na starizmu. V tem sklopu bosta Dušan Keber in Igor Pribac razpravljala o aspektih diskriminacije starejših v času epidemije koronavirusa.

 

Več informacij je na voljo na spletni strani Društva za vitalno podaljševanje življenja (www.podaljsevanje-zivljenja.si).

 

Več

 



11.06.2020

Namera o oddaji poslovnega prostora

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani namerava oddati v najem manjši poslovni prostor pod stopniščem glavnega vhoda na Aškerčevi 2 v izmeri 21 m2 za potrebe opravljanja storitev fotokopiranja.


Okvirni rok za pričetek delovanja je 1. oktober 2020, pogodba pa se bo z izbranim ponudnikom sklenila za obdobje do 30. septembra 2025.

 

2. Dodatne informacije

 

Za vse potrebne informacije (vključno z ogledom) se, prosimo, obrnite na vodjo Gospodarsko-tehnične službe, g. Jasmina Mustafića Marjetiča, po elektronski pošti na jasmin@ff.uni-lj.si do 30. junija 2020.

 

3. Način vložitve ponudb

 

Ponudnik pisno namero o najemu (ponudbo) v zaprti ovojnici pošlje na naslov UL FF, Aškerčeva cesta 2, 1000 Ljubljana. Na ovojnici morajo biti navedeni naziv in naslov ponudnika ter oznaka »Ponudba za najem prostora fotokopirnica – ne odpiraj«. V ponudbi mora ponudnik navesti letno najemnino, ki jo je pripravljen plačati za najem, ter svoje kontaktne podatke.

Rok za prejem ponudb je 3. julij 2020 do 10. ure. Ponudbe, prejete kasneje, ne bodo obravnavane.

 

4. Sklenitev pogodbe

 

UL FF bo z zainteresiranimi ponudniki opravila pogajanja o najemnini in o drugih pogodbenih pogojih. Neposredna pogodba bo sklenjena s ponudnikom, ki bo po pogajanjih oddal najboljšo ponudb.

 

Namera o oddaji poslovnega prostora



10.06.2020

Posvet: Nova podoba visokošolskega izobraževanja: spremenjeni prostori, enako poučevanje?

Vabljeni na nacionalni posvet projekta Inovativno učenje in poučevanje v visokem šolstvu (INOVUP) z naslovom Nova podoba visokošolskega izobraževanja: spremenjeni prostori, enako poučevanje?, ki bo na daljavo potekal 2. julija 2020. Več o posvetu si lahko preberete na spletni strani projekta INOVUP, kjer najdete program dogodka in e-prijavnico.


Za aktivno sodelovanje se lahko prijavite tukaj do 15. junija.

Namen projekta Inovativno učenje in poučevanje v visokem šolstvu (INOVUP) je izboljševati kakovost visokošolskega izobraževanja z uvedbo prožnejših, sodobnih oblik učenja in poučevanja. Projekt INOVUP s svojimi aktivnostmi prispeva k boljši pedagoški usposobljenosti visokošolskih učiteljev in sodelavcev.

 

Vljudno vabljeni k prijavi.



10.06.2020

On-line 2020 Summer School: A City In The Center Of Europe


We would like to invite you to attend the on-line 2020 Summer School: A City In The Center Of Europe (24-28th of August 2020), organized by Doctoral School of Social Science, Faculty of Socio-Economic Geography and Spatial Management, as well as Sociology Faculty at Adam Mickiewicz University in Poznań, Poland. The event is held in cooperation with The Research Network of Urban Sociology of the The European Sociological Association and The Section of Urban Sociology Polish Sociological Association. Students who prepare their Master theses along with Ph.D. students are especially invited to participate in the event. The summer school is dedicated to young urban researchers, with particular emphasis on those working on theses on post-socialist modernism in Central and Eastern European cities and, more broadly, modernism as a form of solving housing problems in contemporary cities.

You will find all the details attached below. The information is also available on the Doctoral School of Social Science AMU website.

http://sdns.amu.edu.pl/course-item/2020-summer-school/

Should you have any further questions or express the need for additional information, please contact us: prof. Jakub Isański (AMU), e-mail: isan@amu.edu.pl.


DATOTEKE
2020_summerschoolamu_0.pdf


10.06.2020

On-line 2020 Summer School: A City In The Center Of Europe (24-28th of August 2020)


Več v priponki.


DATOTEKE
2020_summerschoolamu.pdf


09.06.2020

Svetovni dan art nouveauja

10. junija praznujemo svetovni dan art nouveauja - nove umetnosti, ki je na prelomu 19. in 20. stoletja spremenila podobo mest v Evropi in tudi izven nje. Na ta dan sta umrla Antoni Gaudi in Ődön Lechner, dva izmed najbolj karizmatičnih artnouveaujevskih arhitektov, ki sta na različnih koncih Evrope umetnost popeljala v novo stoletje.


Zamisel o praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se je leta 2013 porodila sodelavcem madžarske revije Art Nouveau Magazine. Od tedaj vse aktivnosti ob svetovnem dnevu art nouveauja koordinirata mednarodna mreža Réseau Art Nouveau Network (RANN) v Bruslju in Ruta del Modernisme v Barceloni, katerih članica je tudi mesto Ljubljana. V tednu okrog 10. junija v vseh partnerskih mestih mreže RANN potekajo najrazličnejši dogodki – razstave, predavanja, vodeni sprehodi po mestih in muzejskih zbirkah.

Letošnjemu praznovanju svetovnega dneva art nouveauja se pridružuje tudi Ljubljana z objavo na spletnih straneh Mestne občine Ljubljana in članic skupine Art nouveau Ljubljana, v katero je vključen tudi Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete. Letos bo praznovanje zaradi posledic koronavirusa okrnjeno in po večini prestavljeno zgolj v digitalni format, v prihodnje pa se bodo študenti in študentke umetnostne zgodovine, tako kot prejšnja leta, aktivno vključevali v praznovanje v z vodstvi in delavnicami.

 

Več o svetovnem dnevu artnouveauja najdete na spletni strani mednarodne mreže RANN:

 

SLIKOVNO GRADIVO



09.06.2020

On-line 2020 Summer School: A City In The Center Of Europe (24-28th of August 2020)


Dear colleagues,

We would like to invite you to attend the on-line 2020 Summer School: A City In The Center Of Europe (24-28th of August 2020), organized by Doctoral School of Social Science, Faculty of Socio-Economic Geography and Spatial Management, as well as Sociology Faculty at Adam Mickiewicz University in Poznań, Poland. The event is held in cooperation with The Research Network of Urban Sociology of the The European Sociological Association and The Section of Urban Sociology Polish Sociological Association. Students who prepare their Master theses along with Ph.D. students are especially invited to participate in the event. The summer school is dedicated to young urban researchers, with particular emphasis on those working on theses on post-socialist modernism in Central and Eastern European cities and, more broadly, modernism as a form of solving housing problems in contemporary cities.

You will find all the details attached below. The information is also available on the Doctoral School of Social Science AMU website.

http://sdns.amu.edu.pl/course-item/2020-summer-school/

Should you have any further questions or express the need for additional information, please contact us: prof. Jakub Isański (AMU), e-mail: isan@amu.edu.pl.



08.06.2020

Razpis za delovno mesto mladega raziskovalca na ZRC SAZU Geografskem inštitutu Antona Melika

Na spletnih straneh ZRC SAZU je objavljen razpis za delovno mesto mladega raziskovalca na Geografskem inštitutu Antona Melika.


Na spletnih straneh ZRC SAZU je objavljen razpis za delovno mesto mladega raziskovalca na Geografskem inštitutu Antona Melika.

Vse potrebne informacije glede razpisa in potrebne obrazce najdete na spletni strani:

https://www.zrc-sazu.si/sl/novice/javni-razpis-za-kandidate-za-mlade-razisko

valce-mz-v-letu-2020-rok-za-prijavo-29-6-2019-do

Razpis je odprt do 29. 6. 2020.



08.06.2020

Razpis za kandidata za mladega raziskovalca 2020 na Gozdarskem inštitutu Slovenije

Gozdarski inštitut Slovenije je objavil razpis za kandidata za mladega raziskovalca 2020 na Gozdarskem inštitutu Slovenije. Dobrodošli so tudi geografi.


Gozdarski inštitut Slovenije je objavil razpis za kandidata za mladega raziskovalca 2020 na Gozdarskem inštitutu Slovenije. Dobrodošli so tudi geografi. Tema so ekosistemske storitve in upravljavske strategije.

 

Podrobnosti o razpisu najdete na

http://www.gozdis.si/zaposlitve/javni-razpis-za-mr-2020/

 

Rok za prijavo je  26. junija 2020.

 



05.06.2020

Govorline ure-Eva Sicherl


Pozdravljeni, 

 

govorilne ure pri profesorici Evi Sicherl bodo v naslednjih tednih potekale ob sledečih terminih:

 

12.6. ob 9.00

17.6. ob 9.00

23.6. ob 17.45

1.7. ob 9:00



04.06.2020

Virtualni sejem ameriških univerz

Razmišljate o študiju ali študijski izmenjavi v ZDA?


Tradicionalni sejem ameriških univerz bo letos potekal v virtualni obliki. Sejem je namenjen vsem, ki jih zanima izobraževanje v ZDA. Udeležba je brezplačna, potrebna pa je predhodna registracija (registrirate se tukaj: https://docs.google.com/forms/d/1R_7m5v1-ZnymBJ2LKG7cunYPHCSs1uJWakOX0y3ecyw/viewform?edit_requested=true). 

Razmišljate o študiju ali študijski izmenjavi v ZDA? Sejem predstavlja odlično priložnost, da se virtualno spoznate s predstavniki ameriških izobraževalnih institucij in iz prve roke izveste vse, kar vas zanima o programih, sprejemnih postopkih, možnosti štipendij in še veliko več! Sejem bo potekal v dveh terminih, in sicer:

  • v četrtek, 4. junija 2020 med 14.00 in 17.00 uro 
  • v sredo, 10. junija 2020 med 18.00 in 21.00


DATOTEKE
student_brochure_see_virtual_fair_2020_.pdf


04.06.2020

Spletna okrogla miza Centra za tajvanske študije in Raziskovalnega središča za Vzhodno Azijo

Vljudno vabljeni na spletno okroglo mizo Centra za tajvanske študije in Raziskovalnega središča za Vzhodno Azijo z naslovom Tajvanski model odziva na virusno krizo in lekcije za Slovenijo, ki bo v torek, 9. junija 2020.


Prijave zbirajo do 7. junija 2020 na info@tajvan.si.

Več

 

SLIKOVNO GRADIVO



03.06.2020

CEEPUS štipendija na Dunaju o zgodovini voda


Pozdravljeni,

 

prek CEEPUS mreže EcoManAqua (CIII-AT-1101-05-2021), v katero sta vključena tudi Oddelek za geografijo in Oddelek za zgodovino FF UL, je v letu 2020/21 mogoča ena štipendija za študentko ali študenta FF UL, ki jo bo mentorirala okoljska zgodovinarka dr. Gertrud Haidvogl na Institut für Hydrobiologie und Gewässermanagement, Universität für Bodenkultur Wien.

Štipendija je namenjena študentskim raziskavam na temo zgodovine sladkovodnih ekosistemov, raziskovalno delo na Dunaju mora biti del študijskega procesa na UL

Štipendija lahko traja od 3 tednov do 2 mesecev, mentorica je prilagodljiva glede datumov. 

Prijavijo se lahko magistrski in doktorski študentke in študentje, izjemoma tudi študentke in študentje, ki zaključujejo dodiplomski študij. Sodeč po izkušnji iz leta 2018/19 štipendija pokrije potne stroške, stroške nastanitve in hrane. 

 

Kratka prijava naj vsebuje sledeče vsebine, ki bodo kriteriji izbora:

- kaj je predvidena raziskovalna tema,

- zakaj bo dunajska štipendija predvidoma obogatila raziskavo,

- del katere študijske dejavnosti na UL to je,

- študijsko povprečje kandidatke ali kandidata na vsaki od dosedanjih stopenj študija posebej. 

 

Prijavite se prek e-pošte na ziga.zwitter@ff.uni-lj.si 

 

Rok prijav: 11. 6. 2020, izboru bo sledila prijava v CEEPUS e-sistem.

 

Rezultati bodo predvidoma znani 12. junija.



03.06.2020

Izbrali najboljšo študentsko terensko fotografijo in najboljši študentski etnografski film

Na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete so tudi letos izbrali najboljšo študentsko fotografijo in študentski etnografski film, ki sta nastala v preteklem študijskem letu. Natečajna komisija je za najboljšo terensko fotografijo izbrala fotografijo Tjaše Franko, za najboljši študentski film pa film Gašperja Raušla.  


Na natečaj za najboljšo študentsko terensko fotografijo 2019/2020 je prispelo 22 fotografij petih študentk. Natečajna komisija je za najboljšo izbrala fotografijo magistrske študentke Tjaše Franko Las Auténticas Intrépidas Buscadoras del Peligro, predvsem zaradi izrazitejše estetske komponente (kompozicija, barve). Napis ob fotografiji sporoča, da gre za 'utrinek iz tridnevnega praznovanja posvečenega Muxam'. Slika prikazuje eno od t. i. »princes«, ki pred svojo hišo po končani sveti maši zbira prostovoljne prispevke v zameno za obrok, kosilo: 'mole' s piščancem in rižem.' Fotografija ima dinamično diagonalno-krožno kompozicijo, v središču je glavna protagonistka zabeleženega dogodka. Barvitost dodaja živost fotografije in poudarja pozitivno praznično razpoloženje. Vidi se, da so subjekti vpeti v dogodek in da so med seboj v interakciji. Zaznati je, da se je fotografinja približala dogodku, ki ga je spremljala.

 

Na natečaj za najboljši študentski etnografski film 2019/2020 so prispeli štirje filmi. Vsi filmi so dostopni na oddelčnem YouTube kanalu.

 

Komisija je kot najboljšega izbrala film dodiplomskega študenta Gašperja Raušla Val Življenja, ki je del raziskave o Evropejcih, ki se preselijo v kraje izven Evrope. Film predstavlja izkušnjo dveh mladih Slovenk, ki živita in delata v Maroku. Pogovori z njima dovolj poglobljeno predstavijo njune odločitve, prilagoditve, občutke in utrinke njunega dela. Četudi smo pogrešali več vizualnega spremljanja vsakdana obeh sogovornic, film kljub temu uspe vključiti nekaj potez vsakdanjega okolja in dejavnosti protagonistk. To prispeva k razumevanju vzdušja, ki je botrovalo njuni odločitvi za naselitev v tem kraju. Paralelna filmska montaža obeh protagonistk se lepo dopolnjuje in gladko teče ter gledalki oz. gledalcu omogoča odpiranje novih vprašanj in vpogled v svežo tematiko.

Oddelek priznanja podeli v okviru vsakoletne prireditve Etno je fletno. Letos so zmagovalca razglasili preko spletnega dogodka, ko bo možno, jima bodo nagradi podelili še v živo.

Več

 

Foto: Zmagovalna fotografija Tjaše Franko

SLIKOVNO GRADIVO



03.06.2020

Možnost opravljanja praktičnega usposabljanja na Oddelku za geografijo: preučevanje mestnega toplotnega otoka

- tema: Raziskovanje značilnosti mestnega toplotnega otoka v Ljubljani - delovni mentor: Barbara Lampič in Matej Ogrin - število potrebnih študentov: 4


Pozdravljeni.

Za potrebe raziskovanja značilnosti mestnega toplotnega otoka v Ljubljani se iščejo 4 študenti, ki bi na takšen način opraviljali praktično usposabljanje.

Delo bo potekalo od  predvidoma 20. 6. do predvidoma 20. 9. 2020. Aktivnosti bodo nezvezne, torej bo celoten obseg dela (15 delovnih dni oziroma 120 ur) dosežen v daljšem časovnem obdobju

Na oddelku za geografijo FF poteka projekt izdelave natančnejšega prostorskega prikaza "mestnega toplotnega otoka" Ljubljane s posebnim poudarkom na notranjih temperaturnih razlikah med različnimi mestnimi tipi. Metodologijo so dokončno definirali in na delu Ljubljane preverili študenti v okviru projektne naloge, ki je potekala v okviru rednega študija (izbirni predmet). Na oddelku pa sedaj nadaljujemo z raziskavami in terenskimi meritvami na celotnem območju mesta Ljubljane. V okviru praktičnega usposabljanja bi študenti sodelovali pri t.i. poletnih meritvah. Delo je specifično - 60 do 70 % terenskega dela, 30 do 40 % pa delo s podatki, po želji tudi GIS analize, opisi območij ipd. Edina zahteva je, da je študent pripravljen terensko delo - meritve temperature - opravljati v večernem času ob ustrezni (anticiklonalni) vremenski situaciji. Terensko delo opravlja na kolesu, enkratna prevožena razdalja je med 10 in 12 km.

 

Vse zainteresirane prosim, da se čim prej javijo dr. Barbari Lampič, ko pa se dogovorite, pa tudi meni (s prijavnim obrazcem za praktično usposabljanje).

 

Lepo bodite, Simon K.



02.06.2020

Akad. prof. dr. Peter Štih novi predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti

Na volilni skupščini Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU), ki je potekala 29. maja 2020, je bil za novega predsednika akademije izvoljen akad. prof. dr. Peter Štih.


Akad. prof. dr. Peter Štih je redni profesor za srednjeveško zgodovino in pomožne zgodovinske vede na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete.

Novi podpredsednik za področje humanistike, družboslovja in umetnosti pa je postal Milček Komelj, izredni profesor Oddelka za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete v pokoju.

 

Iskrene čestitke!

 

Foto: Sazu

SLIKOVNO GRADIVO



01.06.2020

Informativni dan 2020 (2. stopnja)

Predstavitvi današnjega informativnega dneva na Oddelku za pedagogiko in andragogiko.


Informativni dan za magistrske študijske programe (2. stopnja) za študijsko leto 2020/2021 je na Oddelku za pedagogiko in andragogiko je potekal 1. junija 2020 med 11.00 in 14.00 uro.

Predstavitvi študija pedagogike in andragogike sta na voljo v prilogi in na spletni strani z opisi programov.

 

 

 


DATOTEKE
info_dan_mag_ped_2020.pdf
info_dan_mag_and_2020.pdf


01.06.2020

Spletna konferenca Biti mlad sto let

Sodelujoči na projektu Raziskovanje problema starizma in poslovnih priložnosti pri novih medicinskih tehnologijah, ki izboljšujejo zdravje in dolgoživost starejših ljudi, sofinanciranim preko Evropske unije iz Evropskega socialnega sklada in Republike Slovenije, v sodelovanju s Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, Celico d. o. o. in Društvom za vitalno podaljševanje življenja Slovenija, organizirajo spletno konferenco Biti mlad sto let.


Konferenco, ki bo potekala 11. in 12. junija 2020, koordinira Center za pedagoško izobraževanje Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

Skorajšnja prihodnost obeta dolgoživostne tehnologije, ki bi lahko znatno pripomogle k vitalnosti v visoki starosti. Biološko staranje povezujemo z onemoglostjo in boleznijo, z ekonomskega in socialnega vidika pa se kaže kot akuten izziv sodobne družbe.

Prihod biomedicinskih tehnologij, ki pozitivno vplivajo na zdravje in dolgoživost starejših ljudi, lahko spremeni poglede na življenje v prihodnosti, demografska dejstva, zdravje in postavi nova etična vprašanja. Na konferenci se želijo s poglobljenimi razpravami osredotočiti na prepoznavanje zdravstvenih, naravoslovnih, socialnih in etičnih vidikov, ki bodo izoblikovali družbo prihodnosti ter njenega človeka.

 

Registracija in program za udeležence

 

SLIKOVNO GRADIVO



31.05.2020

Štipendije Ministrstva za okolje ZR Nemčije

Ministrstvo za okolje ZR Nemčje je objavilo razpis za štipendije s področja varstva okolja in ohranjanja narave. Razpis je odprt za kandidate vseh disciplin. Rok za prijavo je 5. september. 


The Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU), based in Osnabrück, maintains a scholarship programme with 19 countries (Bulgaria, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Kaliningrad oblast, Romania, Slovak Republic, Czech Republic, Ukraine, Hungary, Slovenia, Croatia, Bosnia-Herzegovina, Serbia, Albania, Kosovo, Macedonia and Montenegro) in Central and Eastern Europe. The aim of the programme is to enable university graduates to obtain further professional qualifications to solve tasks in environmental protection and nature conservation in their home countries.

The scholarship lasts six to twelve months and includes a German intensive course lasting several weeks. Host institutions in Germany can be universities, research institutes, universities of applied sciences, universities, companies or associations. The application requirements and scholarship conditions can be found on our homepage https://www.dbu.de/stipendien_international


DATOTEKE
forderleitlinien_moe_stipendienprogramm_2020_1.pdf
guidlines_cee_scholarship_202.pdf


29.05.2020

Spletni (online) informativni dan za doktorski študijski program (3. stopnja) - 1. 6. 2020

Spletni (online) informativni dan za vpis v doktorski študijski program (3. stopnja) Humanistika in družboslovje v študijskem letu 2020/2021 bo za področja, ki jih koordinira Filozofska fakulteta, potekal v ponedeljek, 1. junija 2020.


Skupni del bo potekal ob 16.00 uri na spletni povezavi:  https://us02web.zoom.us/j/84095263713.

Po končani splošni predstavitvi programa bo ob 17.00 uri potekalo še srečanje s koordinatorji in koordinatoricami posameznih področij. Če vas katero od področij še posebej zanima, nam lahko pišete na naslov doktorski.studij@ff.uni-lj.si in vam bomo posredovali spletno povezavo do srečanja. 

Vabljeni!



29.05.2020

Spletni (online) informativni dan za magistrske študijske programe (2. stopnja) - 1. 6. 2020


Spletni (online) informativni dan za vpis v drugostopenjske magistrske študijske programe Filozofske fakultete v študijskem letu 2020/2021* bo potekal 1. junija 2020: 

 

 

Vabljeni.

 

Oglejte si*: 



27.05.2020

Spletna predstavitev L'Année Philologique


vljudno vas vabimo na spletno predstavitev dveh e-virov ponudnika BREPOLiS, ki bo potekala 28. maja 2020 ob 17. uri (potrebna je predhodna registracija). Eden izmed virov, ki bosta predstavljena, je tudi L’Année Philologique.
Predstavitev je primerna za knjižničarje, študente in zaposlene na Univerzi v Ljubljani. Dodatne informacije najdete na povezavi: https://mreznik.nuk.uni-lj.si/novica/spletna-predstavitev-e-virov-ponudnika-brepolis.



27.05.2020

Namera o oddaji poslovnega prostora

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (UL FF) namerava oddati v najem gostinski obrat – okrepčevalnico na Rimski 11 v izmeri 46,05 m2. Najemnik bo lahko v okrepčevalnici nudil hitre in v naprej pripravljene tople oziroma hladne jedi, pijače ter napitke.


Okvirni rok za pričetek delovanja je 1. januar 2021, pogodba pa se bo z izbranim ponudnikom sklenila za obdobje do 31. decembra 2022.

Za vse potrebne informacije (vključno z ogledom) se, prosimo, obrnite na vodjo Gospodarsko-tehnične službe, g. Jasmina Mustafića Marjetiča, po elektronski pošti na jasmin@ff.uni-lj.si do 20. junija 2020.

 

Ponudnik pisno namero o najemu (ponudbo) v zaprti ovojnici pošlje na naslov UL FF, Aškerčeva cesta 2, 1000 Ljubljana. Na ovojnici morajo biti navedeni naziv in naslov ponudnika ter oznaka »ponudba za najem prostora K16 – ne odpiraj«. V ponudbi mora ponudnik navesti letno najemnino, ki jo je pripravljen plačati za najem, ter svoje kontaktne podatke. Predložiti mora tudi odločbo pristojnega ministrstva o tem, da je ponudnik subvencionirane študentske prehrane. Ponudba mora biti veljavna vsaj do 1. 1. 2021.

 

Rok za prejem ponudb je 22. junij 2020 do 10. ure. Ponudbe, prejete kasneje, ne bodo obravnavane.

UL FF bo z zainteresiranimi ponudniki opravila pogajanja o najemnini in o drugih pogodbenih pogojih. Neposredna pogodba bo sklenjena s ponudnikom, ki bo po pogajanjih oddal najboljšo ponudbo.

 



27.05.2020

Nemške okoljskozgodovinske štipendije za mlade magistrice & magistre


"Deutesche Bundesstiftung Umwelt" razpisuje polletne do celoletne štipendije na področju okoljskih tem (tudi okoljskozgodovinskih), z namenom prispevanja k ohranjanju okolja danes. 

Kandidatke in kandidati že morajo imeti magisterij, ki so ga zaključili pred največ 3 leti. 

Ustanove gostiteljice v Nemčiji so lahko univerze, raziskovalni inštituti ipd. 

Rok prijav: vsako leto dvakrat: 5. september in 5 marec. 

Več informacij je v priponkah in na https://www.dbu.de/stipendien_international

Kandidatke in kandidati se lahko glede teme na oddelku vnaprej posvetujejo z dr. Zwittrom.


DATOTEKE
foerderleitlinien_moe_stipendienprogramm_2020.pdf
guidlines_cee_scholarship_2020.pdf


26.05.2020

Poletni jezikovni tečaji


Prijavnica in nadaljnje informacije: http://www.ff.uni-lj.si/dejavnosti/Jezikovni_tecaji.


DATOTEKE
poletni_jezikovni_tecaji_0.pdf


26.05.2020

Poletni osvežitveni jezikovni tečaji na spletu

Center za pedagoško izobraževanje Filozofske fakultete razpisuje enotedenske intenzivne poletne tečaje na spletu, pri katerih boste s pomočjo izkušenih predavateljic lahko osvežili in nadgradili svoje znanje tujih jezikov kar od doma ali s počitnic.


Trajanje: 29. 6.–3. 7. 2020

Termin: pon.–pet., 16.20–19.35

Obseg: 20 ur (vsak dan 4 šolske ure)

Izvedba: na daljavo (videokonference) v skupinah do 10 udeležencev in udeleženk

Cena: 129 evrov (z DDV-jem) za dijak(inj)e in študent(k)e UL

           179 evrov (z DDV-jem) za druge udeležence in udeleženke

Prijava: do 15. 6. 2020 prek spletne PRIJAVNICE

Dodatne informacije: tecaji@ff.uni-lj.si 

 

VEČ...

SLIKOVNO GRADIVO


DATOTEKE
poletni_jezikovni_tecaji.pdf


25.05.2020

Alumni klub romanistike


Vabimo vse naše bivše študente, da se pridružijo klubu alumnov oddelka za romanske jezike in književnosti in tako ostanejo povezani z romanistiko.

https://alumniul.online/

SLIKOVNO GRADIVO



25.05.2020

Študenta Filozofske fakultete v mednarodni raziskovalni skupini soavtorja pomembne znanstvene objave

Študenta Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (FF UL), Jakob Kveder (absolvent 1. stopnje študija psihologije) in Nastja Tomat (magistra psihologije), sta sodelovala pri znanstvenoraziskovalnem članku z naslovom Replicating patterns of prospect theory for decision under risk (Repliciranje vzorcev teorije obetov za odločanje ob prisotnosti tveganja), objavljenem v ugledni znanstveni reviji Nature Human Behaviour. Študijo je opravilo 32 avtorjev pod vodstvom dr. Kaia Ruggerija z Univerze Columbia, izvedli pa so jo v 13 jezikih na vzorcu 4000 ljudi iz 19 držav, med njimi tudi v Sloveniji in v slovenščini.


Več si lahko preberete tukaj.

 

 

 

SLIKOVNO GRADIVO



22.05.2020

Raziskava na temo spolnega nadlegovanja v akademskem prostoru


Študentke Filozofske fakultete UL (Tina Bizjak, Neža Jagodic, Mojca Suhovršnik, Urška Turk in Sara Ugrin) v okviru predmeta Spol in telo pod mentorstvom prof. dr. Milice Antić Gaber pripravljajo pilotno raziskavo na temo spolnega nadlegovanja v akademskem prostoru. Zato vse študentke in študente FF UL vabijo k sodelovanju v anketi. Reševanje ankete traja približno deset minut. Ob izpolnjevanju ankete je zagotovljena popolna anonimnost.

Hvala za sodelovanje.



22.05.2020

Vabilo na poletne jezikovne tečaje

Center za pedagoško izobraževanje Filozofske fakultete razpisuje enotedenske intenzivne poletne tečaje na spletu, pri katerih boste s pomočjo izkušenih predavateljic lahko osvežili in nadgradili svoje znanje tujih jezikov kar od doma ali s počitnic. 


Trajanje: 29. 6.–3. 7. 2020

Termin: pon.–pet., 16.20–19.35

Obseg: 20 ur (vsak dan 4 šolske ure)

Izvedba: na daljavo (videokonference) v skupinah do 10 udeležencev in udeleženk

Cena: 129 evrov (z DDV-jem) za dijak(inj)e in študent(k)e UL

           179 evrov (z DDV-jem) za druge udeležence in udeleženke

Prijava: do 15. 6. 2020 prek spletne PRIJAVNICE

Dodatne informacije: tecaji@ff.uni-lj.si 

Več 

 

 



You are not authorized to access this page.